event burgee venue burgee

Spring Series

Great Yarmouth and Gorleston Sailing Club

Results are final as of 13:42 on October 10, 2017

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: Custom, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom R1
23/04/17
R2
23/04/17
R3
21/05/2017
R4
21/05/2017
R5
28/05/17
R6
28/05/17
Total Nett
1st ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   847 (4.0) 3.0 2.0 (11.0 DNF) 2.0 2.0 24.0 9.0
2nd RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 4.0 1.0 1.0 53.0 11.0
3rd RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 6.0 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 6.0 3.0 61.0 19.0
4th SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 3.0 9.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 4.0 62.0 20.0
5th CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 OOD 21.0 DNC 66.0 24.0
6th RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 (10.0) 7.0 9.0 (11.0 DNF) 5.0 5.0 47.0 26.0
7th SINGLE CONTENDER 534 GYGSC Ed Anderson   970 7.0 5.0 6.0 11.0 DNF (21.0 DNC) (21.0 DNC) 71.0 29.0
8th SINGLE LASER 153492 GYGSC Carl Buck   1104 8.0 8.0 8.0 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 72.0 30.0
9th SINGLE DEVOTI D-ONE 414 GYGSC Don O'nions   953 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 10.0 7.0 8.5 OOD 8.5 OOD 76.0 34.0
10th RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 2.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 88.0 46.0
11th ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman Tamsin Hghfield 810 5.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 90.0 48.0
12th SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   970 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 90.0 48.0
13th ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Sarah O'Flynn 906 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 90.0 48.0
14th SINGLE PHANTOM 1394 GYGSC Nick Favell   999 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 7.0 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 96.0 54.0
15th SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   953 1.0 12.0 DNF (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 97.0 55.0
16th SINGLE RS 300 433 GYGSC David Houghton   973 9.0 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 99.0 57.0
17th SINGLE LASER 11540 GYGSC Ed Anderson   1104 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0 21.0 DNC 108.0 66.0
18th ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 968 13.0 OOD 12.0 OOD (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 109.0 67.0
19th SINGLE DEVOTI D-ONE 03 GYGSC Adrian James   953 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 11.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 116.0 74.0
20th SINGLE DEVOTI D-ONE 48 GYGSC Nick Favel   953 13.0 DNF (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 118.0 76.0
21st ALLCOM FINN 43 GYGSC Nick Eastwood   1047 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 126.0 84.0

GYGSC Operates a Local PY adjustment for Mono hulls of + 1 point for every 10 over 1029 (Rounded Up)
Cats Get + 10 point adjustment for normal round the cans racing (not for long distance races)
Races are run average Lap time to reduce the time betwen races.
Helms results may be combined when different a class is sailed due to boat / crew availability.
(If it is deemed that boat changes are to 'suit' different conditions then these ought not to be combined as it is considered that it's not in the spirit of fair racing.)
Rig selection - Where different rigs are available for a boat then as soon a faster rig is used all races in that series will be scored on the faster handicap.

Notes on OOD points.
OOD will be scored as average points of sum of all NON DNC races
1 OOD is allowed for every 4 races sailed in the series all other OOD duties scored as DNC
Adjusted at end of series if relevant to 1st 3 places

Prizes

CategoryRankCompetitor
Series Winners1stALLCOM - RS 700 839 Phil Highfield
Series Winners2ndRS400 - RS 400 1350 Dave Houghton & John Symonds
Series Winners3rdRS400 - RS 400 1137 Richard Brown & Robyn Ollington

R1 - 23/04/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   953 48:43 3 0:51:07 1.0
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 48:23 3 0:51:22 2.0
3 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 51:53 3 0:54:27 3.0
4 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   847 46:51 3 0:55:19 4.0
5 ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman Tamsin Hghfield 810 45:52 3 0:56:38 5.0
6 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 54:14 3 0:57:34 6.0
7 SINGLE CONTENDER 534 GYGSC Ed Anderson   970 38:42 2 0:59:51 7.0
8 SINGLE LASER 153492 GYGSC Carl Buck   1104 44:27 2 1:00:24 8.0
9 SINGLE RS 300 433 GYGSC David Houghton   973 39:26 2 1:00:47 9.0
10 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 39:26 2 1:02:48 10.0
11 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 968 OOD     13.0
11 SINGLE DEVOTI D-ONE 48 GYGSC Nick Favel   953 DNF     13.0

R2 - 23/04/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman Tamsin Hghfield 810 35:42 3 0:44:04 1.0
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 44:28 3 0:47:12 2.0
3 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   847 42:10 3 0:49:47 3.0
4 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 48:18 3 0:51:16 4.0
5 SINGLE CONTENDER 534 GYGSC Ed Anderson   970 34:07 2 0:52:45 5.0
6 SINGLE RS 300 433 GYGSC David Houghton   973 36:05 2 0:55:38 6.0
7 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 35:02 2 0:55:47 7.0
8 SINGLE LASER 153492 GYGSC Carl Buck   1104 41:52 2 0:56:53 8.0
9 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 39:14 2 1:01:45 9.0
10 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   953 DNF     12.0
10 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 968 OOD 3   12.0

R3 - 21/05/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 42:43 4 0:56:12 1.0
2 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   847 38:51 3 1:01:09 2.0
3 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Sarah O'Flynn 906 43:14 3 1:03:38 3.0
4 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   970 46:49 3 1:04:21 4.0
5 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 47:15 3 1:06:53 5.0
6 SINGLE CONTENDER 534 GYGSC Ed Anderson   970 48:57 3 1:07:17 6.0
7 SINGLE PHANTOM 1394 GYGSC Nick Favell   999 52:00 3 1:09:24 7.0
8 SINGLE LASER 153492 GYGSC Carl Buck   1104 41:26 2 1:15:04 8.0
9 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 53:50 3 1:16:12 9.0
10 SINGLE DEVOTI D-ONE 414 GYGSC Don O'nions   953 39:30 2 1:22:54 10.0
11 SINGLE DEVOTI D-ONE 03 GYGSC Adrian James   953 46:42 2 1:38:00 11.0

R4 - 21/05/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 42:26 4 0:55:50 1.0
2 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   970 42:36 3 0:58:33 2.0
3 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Sarah O'Flynn 906 40:56 3 1:00:14 3.0
4 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 43:20 3 1:01:20 4.0
5 SINGLE PHANTOM 1394 GYGSC Nick Favell   999 47:20 3 1:03:10 5.0
6 SINGLE LASER 153492 GYGSC Carl Buck   1104 38:39 2 1:10:01 6.0
7 SINGLE DEVOTI D-ONE 414 GYGSC Don O'nions   953 53:40 3 1:15:05 7.0
8 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   847 DNF     11.0
8 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 DNF     11.0
8 SINGLE CONTENDER 534 GYGSC Ed Anderson   970 DNF     11.0

R5 - 28/05/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 55:31 4 0:58:56 1.0
1 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 OOD     1.0
3 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   847 53:31 4 1:03:11 2.0
4 SINGLE LASER 11540 GYGSC Ed Anderson   1104 55:35 3 1:07:08 3.0
5 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 65:07 4 1:08:20 4.0
6 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 66:58 4 1:11:05 5.0
7 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 68:13 4 1:12:25 6.0
8 SINGLE DEVOTI D-ONE 414 GYGSC Don O'nions   953 OOD     8.5

R6 - 28/05/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 12:56 2 0:20:36 1.0
2 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   847 17:34 3 0:20:44 2.0
3 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 13:49 2 0:22:00 3.0
4 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 14:59 2 0:23:35 4.0
5 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 16:16 2 0:25:54 5.0
6 SINGLE DEVOTI D-ONE 414 GYGSC Don O'nions   953 OOD     8.5

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 21
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.23.3
www.sailwave.com