event burgee venue burgee

Sprint Series 2017

Great Yarmouth and Gorleston Sailing Club

Results are final as of 14:18 on October 10, 2017

Overall

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: Custom, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom R1
04/06/17
R2
04/06/17
R3
04/06/17
R4
06/08/17
R5
06/08/17
R6
03/09/17
R7
03/09/17
R8
03/09/17
Total Nett
1st CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 4.0 1.0 (7.0 DNF) 4.0 1.0 1.0 1.0 3.0 22.0 15.0
2nd RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 3.0 2.0 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 3.0 2.0 44.0 29.0
3rd RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 5.0 6.0 3.0 3.0 3.0 (8.0) 7.0 6.0 41.0 33.0
4th SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 1.0 4.0 7.0 DNF 6.0 6.0 4.8 OOD 4.8 OOD (15.0 DNC) 48.6 33.6
5th SINGLE PHANTOM 1394 GYGSC Nick Favell   999 2.0 3.0 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 4.0 5.0 49.0 34.0
6th ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman Tamsin Highfield 810 7.0 DNF 5.0 4.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 3.0 2.0 1.0 52.0 37.0
7th RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 5.0 6.0 6.0 7.0 71.0 56.0
8th RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 6.5 OOD 6.5 OOD 6.5 OOD (15.0 DNC) 15.0 DNC 5.0 8.0 15.0 DNC 77.5 62.5
9th SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   953 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 8.0 DNF 8.0 DNF 8.0 OOD 8.0 OOD 8.0 OOD 85.0 70.0
10th ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Sarah O'Flynn 906 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 7.0 5.0 4.0 91.0 76.0
11th SINGLE DEVOTI D-ONE 48 GYGSC Nick Favel   953 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 97.0 82.0
12th SINGLE DEVOTI D-ZERO 219 GYGSC Tom Quayle   1029 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 8.0 DNF 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 99.0 84.0
13th CAT HOBBIE 16 109267 GYGSC Ed Anderson   821 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 8.0 DNF 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 102.0 87.0
14th SINGLE DEVOTI D-ONE 202 GYGSC Martin Browne   953 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 12.0 OOD 12.0 OOD 9.0 OOD 108.0 93.0
15th ALLCOM TOPPER XENON 3431 RBSC Richard Foster Tony Ingram 1075 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 9.0 12.0 DNF 15.0 DNC 111.0 96.0

GYGSC Operates a Local PY adjustment for Mono hulls of + 1 point for every 10 over 1029 (Rounded Up)
Cats Get + 10 point adjustment for normal round the cans racing (not for long distance races)
Races are run average Lap time to reduce the time betwen races.
Helms results may be combined when different a class is sailed due to boat / crew availability.
(If it is deemed that boat changes are to 'suit' different conditions then these ought not to be combined as it is considered that it's not in the spirit of fair racing.)
Rig selection - Where different rigs are available for a boat then as soon a faster rig is used all races in that series will be scored on the faster handicap.

Notes on OOD points.
OOD will be scored as average points of sum of all NON DNC races
1 OOD is allowed for every 4 races sailed in the series all other OOD duties scored as DNC
Adjusted at end of series if relevant to 1st 3 places

Prizes

CategoryRankCompetitor
Series Winners1stCAT - SHADOW X 93 David Brief
Series Winners2ndRS400 - RS 400 721 Richard Fryer & Carol Smalls
Series Winners3rdRS400 - RS 400 454 Phil Harlow & Lorna Pierce

R1 - 04/06/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 30:10 2 0:47:29 1.0
2 SINGLE PHANTOM 1394 GYGSC Nick Favell   999 31:49 2 0:47:46 2.0
3 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 30:03 2 0:47:51 3.0
4 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 36:42 3 0:48:17 4.0
5 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 32:58 2 0:52:30 5.0
6 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 OOD     6.5
7 ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman Tamsin Highfield 810 DNF     7.0

R2 - 04/06/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 30:22 4 0:39:57 1.0
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 29:20 3 0:41:31 2.0
3 SINGLE PHANTOM 1394 GYGSC Nick Favell   999 31:07 3 0:41:32 3.0
4 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 31:23 3 0:43:54 4.0
5 ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman Tamsin Highfield 810 27:19 3 0:44:58 5.0
6 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 31:59 3 0:45:16 6.0
7 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 OOD 4   6.5

R3 - 04/06/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 SINGLE PHANTOM 1394 GYGSC Nick Favell   999 33:04 3 0:33:06 1.0
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 33:13 3 0:35:16 2.0
3 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 33:16 3 0:35:19 3.0
4 ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman Tamsin Highfield 810 32:43 3 0:40:23 4.0
5 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 OOD     6.5
6 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 DNF     7.0
6 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 DNF     7.0

R4 - 06/08/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 SINGLE DEVOTI D-ZERO 219 GYGSC Tom Quayle   1029 33:56 2 0:49:28 1.0
2 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 31:32 2 0:50:13 2.0
3 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 37:06 2 0:59:05 3.0
4 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 46:39 3 1:01:23 4.0
5 SINGLE DEVOTI D-ONE 48 GYGSC Nick Favel   953 39:39 2 1:02:24 5.0
6 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 43:25 2 1:08:20 6.0
7 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   953 DNF     8.0
7 CAT HOBBIE 16 109267 GYGSC Ed Anderson   821 DNF     8.0

R5 - 06/08/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 34:26 4 0:45:18 1.0
2 SINGLE DEVOTI D-ONE 48 GYGSC Nick Favel   953 34:48 3 0:48:41 2.0
3 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 37:32 3 0:53:08 3.0
4 CAT HOBBIE 16 109267 GYGSC Ed Anderson   821 34:00 3 0:55:13 4.0
5 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 41:32 3 0:58:47 5.0
6 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 43:48 3 1:01:17 6.0
7 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   953 DNF     8.0
7 SINGLE DEVOTI D-ZERO 219 GYGSC Tom Quayle   1029 DNF     8.0

R6 - 03/09/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 41:14 4 0:54:15 1.0
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 39:35 3 0:56:02 2.0
3 ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman Tamsin Highfield 810 46:25 4 0:57:18 3.0
4 SINGLE PHANTOM 1394 GYGSC Nick Favell   999 43:28 3 0:58:01 4.0
5 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 OOD     4.8
6 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 41:15 3 0:58:23 5.0
7 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 43:47 3 1:01:58 6.0
8 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Sarah O'Flynn 906 42:28 3 1:02:30 7.0
9 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 45:06 3 1:03:50 8.0
9 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   953 OOD     8.0
11 ALLCOM TOPPER XENON 3431 RBSC Richard Foster Tony Ingram 1075 39:27 2 1:13:24 9.0
12 SINGLE DEVOTI D-ONE 202 GYGSC Martin Browne   953 OOD     12.0

R7 - 03/09/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 49:20 5 1:04:55 1.0
2 ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman Tamsin Highfield 810 55:09 5 1:08:05 2.0
3 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 52:46 4 1:10:01 3.0
4 SINGLE PHANTOM 1394 GYGSC Nick Favell   999 57:06 4 1:11:27 4.0
5 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 OOD     4.8
6 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Sarah O'Flynn 906 52:19 4 1:12:11 5.0
7 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 54:45 4 1:12:39 6.0
8 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 55:42 4 1:13:55 7.0
9 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 54:52 3 1:37:04 8.0
9 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   953 OOD     8.0
11 SINGLE DEVOTI D-ONE 202 GYGSC Martin Browne   953 OOD     12.0
11 ALLCOM TOPPER XENON 3431 RBSC Richard Foster Tony Ingram 1075 DNF     12.0

R8 - 03/09/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman Tamsin Highfield 810 29:55 3 0:36:56 1.0
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 37:04 3 0:39:21 2.0
3 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 30:12 3 0:39:44 3.0
4 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Sarah O'Flynn 906 38:41 3 0:42:42 4.0
5 SINGLE PHANTOM 1394 GYGSC Nick Favell   999 43:56 3 0:43:59 5.0
6 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 41:55 3 0:44:30 6.0
7 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 43:02 3 0:45:41 7.0
8 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   953 OOD     8.0
9 SINGLE DEVOTI D-ONE 202 GYGSC Martin Browne   953 OOD     9.0



Sailwave Scoring Software 2.23.3
www.sailwave.com