event burgee venue burgee

Watling Plate 2017

Great Yarmouth and Gorleston Sailing Club

Results are final as of 13:50 on October 10, 2017

Overall

Sailed: 18, Discards: 8, To count: 10, Rating system: Custom, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom R1
16/04/17
R2
16/04/17
R3
15/05/17
R4
15/05/17
R5
15/05/17
R6
25/06/17
R7
25/06/17
R8
25/06/17
R9
09/07/2017
R10
09/07/2017
R11
30/07/17
R12
30/07/17
R13
30/07/17
R14
27/08/17
R15
27/08/17
R16
19/09/17
R17
19/09/17
R18
19/09/17
Total Nett
1st RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 2.0 1.0 1.0 (4.0) (5.0) (3.0) (3.0) 1.0 1.0 1.0 (4.0) 2.0 (3.0) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 2.4 OOD 2.4 OOD 2.4 OOD 100.2 16.2
2nd RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 5.0 3.0 2.0 2.0 1.0 4.0 2.0 2.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 5.0 (6.0) 1.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 250.0 27.0
3rd RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 (7.0) (5.0) 4.5 OOD 4.5 OOD 4.5 OOD (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (6.0) 4.0 (7.0) (8.0) 4.0 2.0 2.0 2.0 3.0 4.0 RET 160.5 34.5
4th CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 3.0 1.0 4.0 2.0 7.0 5.0 5.0 2.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 3.6 OOD 3.6 OOD (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 284.2 36.2
5th ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Stuart Halliday 906 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (10.0) 9.0 7.0 7.0 6.0 3.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 1.0 1.0 271.0 44.0
6th ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 968 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 5.0 6.0 8.0 8.0 4.0 (31.0 DNC) (11.0 dnf) (31.0 DNC) 8.0 7.0 5.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 1.0 6.0 RET (31.0 DNC) 286.0 58.0
7th SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 10.0 DNF (31.0 DNC) 9.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 7.6 OOD 7.6 OOD 7.6 OOD 8.0 (31.0 DNC) 6.0 5.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 370.8 122.8
8th ALLCOM 420 51427 GYGSC Chris Haslam Will Symonds 1119 4.0 4.0 7.0 7.0 9.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 2.0 9.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 383.0 135.0
9th ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman TBC 810 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 1.0 4.0 2.0 1.0 1.0 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 412.0 164.0
10th SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   953 3.0 2.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 11.0 dnf (31.0 DNC) 3.0 1.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 423.0 175.0
11th RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 4.0 6.0 5.0 OOD 5.0 OOD 5.0 OOD 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 428.0 180.0
12th SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   970 6.0 9.0 DNF 12.0 5.0 6.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 441.0 193.0
13th ALLCOM FIREBALL 14664 GYGSC Fireball Helm Jack Moscrop 959 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 8.0 8.0 14.0 DNF 9.0 8.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 450.0 202.0
14th SINGLE DEVOTI D-ONE 48 GYGSC Nick Favel   953 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 2.0 5.0 10.0 dnf 3.0 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 454.0 206.0
15th RS400 RS 400 843 GYGSC Simon Becket Bruce Becket 942 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 3.0 2.0 2.0 472.0 224.0
16th RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Highfield Tamsin Highfield 942 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 6.0 3.0 3.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 477.0 229.0
17th ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   847 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 11.0 OOD 11.0 OOD 11.0 OOD 11.0 dnf (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 478.0 230.0
18th SINGLE DEVOTI D-ONE 03 GYGSC Adrian James   953 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 12.0 OOD 12.0 OOD 12.0 OOD 12.0 DNF (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 482.0 234.0
19th SINGLE CONTENDER 534 GYGSC Ed Anderson   970 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 5.0 9.0 4.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 483.0 235.0
20th SINGLE PHANTOM 1394 GYGSC Nick Favell   999 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 4.0 14.0 DNF 2.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 485.0 237.0
21st SINGLE Laser Radial 163542 WOBYC Richard Smith   1150 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 1.0 1.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 498.0 250.0
22nd SINGLE LASER 153492 GYGSC Carl Buck   1104 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 3.0 3.0 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 502.0 254.0
23rd CAT HOBBIE 16 109267   Ed Anderson T.B.C 821 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 5.0 4.0 31.0 DNC 505.0 257.0
24th SINGLE DEVOTI D-ONE 202 GYGSC Martin Browne   953 1.0 9.0 DNF (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 506.0 258.0
25th SINGLE DEVOTI D-ZERO 219 GYGSC Tom Quayle   1029 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 6.0 5.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 507.0 259.0
26th CAT FORMULA 18 955 GYGSC David Holmes Steve Knight 703 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 15.0 OOD 14.0 OOD 14.0 OOD (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 508.0 260.0
27th SINGLE LASER 119307 GYGSC Jack Ollington   1104 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 7.0 7.0 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 510.0 262.0
28th ALLCOM RS 800 881 GYGSC Jamie Freeman TBC 810 10.0 OOD 9.0 OOD (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 515.0 267.0
28th ALLCOM FINN 44 GYGSC Nick Eastwood   1047 10.0 OOD 9.0 OOD (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 515.0 267.0
30th SINGLE RS 600 933 GYGSC Cliff Haslam   920 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 11.0 10.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 517.0 269.0
31st SINGLE RS 600 933 GYGSC Chris Haslam   920 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 10.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 537.0 289.0

GYGSC Operates a Local PY adjustment for Mono hulls of + 1 point for every 10 over 1029 (Rounded Up)
Cats Get + 10 point adjustment for normal round the cans racing (not for long distance races)
Races are run average Lap time to reduce the time betwen races.
Helms results may be combined when different a class is sailed due to boat / crew availability.
(If it is deemed that boat changes are to 'suit' different conditions then these ought not to be combined as it is considered that it's not in the spirit of fair racing.)
Rig selection - Where different rigs are available for a boat then as soon a faster rig is used all races in that series will be scored on the faster handicap.

Notes on OOD points.
OOD will be scored as average points of sum of all NON DNC races
1 OOD is allowed for every 4 races sailed in the series all other OOD duties scored as DNC
Adjusted at end of series if relevant to 1st 3 places

Prizes

CategoryRankCompetitor
Watling Plate 20171stRS400 - RS 400 1350 Dave Houghton & John Symonds
Watling Plate 20172ndRS400 - RS 400 721 Richard Fryer & Carol Smalls
Watling Plate 20173rdRS400 - RS 400 454 Phil Harlow & Lorna Pierce

R1 - 16/04/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: W/L, Wind dir: W, Ave wind: F4
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 SINGLE DEVOTI D-ONE 202 GYGSC Martin Browne   953 43:40 3 0:45:49 1.0
2 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 43:30 3 0:46:11 2.0
3 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   953 44:29 3 0:46:41 3.0
4 ALLCOM 420 51427 GYGSC Chris Haslam Will Symonds 1119 34:59 2 0:46:54 4.0
5 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 44:12 3 0:46:55 5.0
6 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   970 32:35 2 0:50:23 6.0
7 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 34:20 2 0:54:40 7.0
8 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 DNF     10.0
8 ALLCOM RS 800 881 GYGSC Jamie Freeman TBC 810 OOD     10.0
8 ALLCOM FINN 44 GYGSC Nick Eastwood   1047 OOD 2   10.0

R2 - 16/04/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: W/L, Wind dir: W, Ave wind: F4
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 45:24 3 0:48:12 1.0
2 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   953 46:12 3 0:48:29 2.0
3 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 47:43 3 0:50:39 3.0
4 ALLCOM 420 51427 GYGSC Chris Haslam Will Symonds 1119 38:28 2 0:51:34 4.0
5 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 50:28 3 0:53:34 5.0
6 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   970 DNF     9.0
6 SINGLE DEVOTI D-ONE 202 GYGSC Martin Browne   953 DNF     9.0
6 ALLCOM RS 800 881 GYGSC Jamie Freeman TBC 810 OOD     9.0
6 ALLCOM FINN 44 GYGSC Nick Eastwood   1047 OOD     9.0

R3 - 15/05/17

420 Helm Will Symonds Crew Chris Haslam

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: W/L, Wind dir: SSW, Ave wind: F2
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 34:20 3 0:48:36 1.0
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 35:00 3 0:49:32 2.0
3 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 37:43 4 0:49:38 3.0
4 SINGLE PHANTOM 1394 GYGSC Nick Favell   999 38:24 3 0:51:15 4.0
5 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 OOD     4.5
6 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 968 37:52 3 0:52:09 5.0
7 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Highfield Tamsin Highfield 942 37:24 3 0:52:56 6.0
8 ALLCOM 420 51427 GYGSC Chris Haslam Will Symonds 1119 44:42 3 0:53:16 7.0
9 ALLCOM FIREBALL 14664 GYGSC Fireball Helm Jack Moscrop 959 38:51 3 0:54:01 8.0
10 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 38:45 3 0:54:13 9.0
11 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Stuart Halliday 906 38:15 3 0:56:17 10.0
12 SINGLE RS 600 933 GYGSC Cliff Haslam   920 39:35 3 0:57:22 11.0
13 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   970 30:03 2 1:01:58 12.0
13 SINGLE DEVOTI D-ONE 03 GYGSC Adrian James   953 OOD     12.0
15 CAT FORMULA 18 955 GYGSC David Holmes Steve Knight 703 OOD     15.0

R4 - 15/05/17

420 Helm Chris Haslam Crew Will Symonds

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: W/L, Wind dir: W, Ave wind: F2
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 27:30 3 0:36:11 1.0
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 34:15 3 0:36:22 2.0
3 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Highfield Tamsin Highfield 942 35:19 3 0:37:29 3.0
4 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 35:46 3 0:37:58 4.0
5 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 OOD 3   4.5
6 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   970 39:19 3 0:40:32 5.0
7 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 968 39:21 3 0:40:39 6.0
8 ALLCOM 420 51427 GYGSC Chris Haslam Will Symonds 1119 31:10 2 0:41:47 7.0
9 ALLCOM FIREBALL 14664 GYGSC Fireball Helm Jack Moscrop 959 40:20 3 0:42:03 8.0
10 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Stuart Halliday 906 39:10 3 0:43:14 9.0
11 SINGLE RS 600 933 GYGSC Cliff Haslam   920 32:56 2 0:53:42 10.0
12 SINGLE DEVOTI D-ONE 03 GYGSC Adrian James   953 OOD     12.0
13 SINGLE PHANTOM 1394 GYGSC Nick Favell   999 DNF     14.0
13 CAT FORMULA 18 955 GYGSC David Holmes Steve Knight 703 OOD 3   14.0

R5 - 15/05/17

420 Helm Will Symonds Crew Cliff Haslam

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: W/L, Wind dir: W, Ave wind: F2
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 44:37 4 0:59:12 1.0
2 SINGLE PHANTOM 1394 GYGSC Nick Favell   999 48:25 4 1:00:35 2.0
3 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Highfield Tamsin Highfield 942 46:22 4 1:01:32 3.0
4 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 46:50 5 1:01:37 4.0
5 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 OOD     4.5
6 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 47:27 4 1:02:58 5.0
7 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   970 51:21 4 1:06:10 6.0
8 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Stuart Halliday 906 50:11 4 1:09:14 7.0
9 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 968 42:46 3 1:13:38 8.0
10 ALLCOM 420 51427 GYGSC Chris Haslam Will Symonds 1119 51:09 3 1:16:11 9.0
11 SINGLE RS 600 933 GYGSC Chris Haslam   920 42:25 2 1:55:16 10.0
12 SINGLE DEVOTI D-ONE 03 GYGSC Adrian James   953 OOD     12.0
13 ALLCOM FIREBALL 14664 GYGSC Fireball Helm Jack Moscrop 959 DNF     14.0
13 CAT FORMULA 18 955 GYGSC David Holmes Steve Knight 703 OOD     14.0

R6 - 25/06/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 SINGLE Laser Radial 163542 WOBYC Richard Smith   1150 47:43 5 0:58:05 1.0
2 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 47:06 7 1:01:58 2.0
3 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 41:58 5 1:02:22 3.0
4 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 42:46 5 1:03:34 4.0
5 SINGLE CONTENDER 534 GYGSC Ed Anderson   970 45:43 5 1:05:59 5.0
6 SINGLE DEVOTI D-ZERO 219 GYGSC Tom Quayle   1029 41:14 4 1:10:07 6.0
7 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Stuart Halliday 906 46:14 5 1:11:27 7.0
8 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 OOD     7.6
9 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 968 50:02 5 1:12:22 8.0
10 ALLCOM FIREBALL 14664 GYGSC Fireball Helm Jack Moscrop 959 43:04 4 1:18:35 9.0
11 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   847 OOD     11.0
12 SINGLE DEVOTI D-ONE 03 GYGSC Adrian James   953 DNF     12.0

R7 - 25/06/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 SINGLE Laser Radial 163542 WOBYC Richard Smith   1150 54:24 5 0:47:18 1.0
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 46:40 5 0:49:32 2.0
3 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 49:01 5 0:52:02 3.0
4 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 968 52:29 5 0:54:13 4.0
5 SINGLE DEVOTI D-ZERO 219 GYGSC Tom Quayle   1029 56:22 5 0:54:47 5.0
6 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Stuart Halliday 906 53:02 5 0:58:32 6.0
7 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 44:57 5 0:59:09 7.0
8 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 OOD     7.6
9 ALLCOM FIREBALL 14664 GYGSC Fireball Helm Jack Moscrop 959 49:21 4 1:04:19 8.0
10 SINGLE CONTENDER 534 GYGSC Ed Anderson   970 50:05 4 1:04:32 9.0
11 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   847 OOD     11.0

R8 - 25/06/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 40:46 4 0:43:17 1.0
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 40:55 4 0:43:26 2.0
3 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Stuart Halliday 906 44:02 4 0:48:36 3.0
4 SINGLE CONTENDER 534 GYGSC Ed Anderson   970 41:41 3 0:57:18 4.0
5 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 44:08 4 0:58:04 5.0
6 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 OOD     7.6
7 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   847 OOD     11.0

R9 - 09/07/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 39:23 4 0:41:48 1.0
2 SINGLE DEVOTI D-ONE 48 GYGSC Nick Favel   953 39:51 4 0:41:49 2.0
3 SINGLE LASER 153492 GYGSC Carl Buck   1104 36:30 3 0:44:05 3.0
4 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 42:21 4 0:44:57 4.0
5 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 35:15 4 0:46:23 5.0
6 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 33:19 3 0:47:09 6.0
7 SINGLE LASER 119307 GYGSC Jack Ollington   1104 39:58 3 0:48:16 7.0
8 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 34:56 3 0:48:52 8.0
9 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 968 dnf     11.0
9 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   953 dnf     11.0
9 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   847 dnf     11.0

R10 - 09/07/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 31:59 3 0:33:57 1.0
2 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 26:12 3 0:34:28 2.0
3 SINGLE LASER 153492 GYGSC Carl Buck   1104 39:44 3 0:35:59 3.0
4 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 34:49 3 0:36:58 4.0
5 SINGLE DEVOTI D-ONE 48 GYGSC Nick Favel   953 35:15 3 0:36:59 5.0
6 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 35:27 3 0:37:38 6.0
7 SINGLE LASER 119307 GYGSC Jack Ollington   1104 32:50 2 0:44:37 7.0

R11 - 30/07/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman TBC 810 45:41 4 0:56:24 1.0
2 ALLCOM 420 51427 GYGSC Chris Haslam Will Symonds 1119 48:00 3 0:57:12 2.0
3 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   953 41:22 3 0:57:53 3.0
4 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 43:04 3 1:00:57 4.0
5 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 44:18 3 1:02:42 5.0
5 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 OOD     5.0
7 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 45:46 3 1:04:02 6.0
8 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 45:52 3 1:04:55 7.0
9 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 968 49:06 3 1:07:38 8.0
10 SINGLE DEVOTI D-ONE 48 GYGSC Nick Favel   953 dnf     10.0

R12 - 30/07/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   953 37:04 4 0:48:37 1.0
2 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 38:40 4 0:51:19 2.0
3 SINGLE DEVOTI D-ONE 48 GYGSC Nick Favel   953 40:10 4 0:52:41 3.0
4 ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman TBC 810 42:45 5 0:52:47 4.0
5 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   953 40:28 4 0:53:05 5.0
5 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 OOD     5.0
7 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 40:08 4 0:53:15 6.0
8 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 968 43:22 4 0:56:00 7.0
9 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 42:28 4 0:56:21 8.0
10 ALLCOM 420 51427 GYGSC Chris Haslam Will Symonds 1119 38:17 3 0:57:01 9.0

R13 - 30/07/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 43:19 4 0:45:59 1.0
2 ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman TBC 810 38:53 4 0:48:00 2.0
3 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 45:39 4 0:48:28 3.0
4 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 49:19 4 0:52:21 4.0
5 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 968 51:06 4 0:52:47 5.0
5 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 OOD     5.0

R14 - 27/08/17

Tom Carr, Sailed Laser Handicap Adjusted

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman TBC 810 33:57 4 0:41:55 1.0
2 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 31:52 3 0:45:06 2.0
3 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Stuart Halliday 1104 33:11 2 1:00:07 3.0
4 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 OOD     3.6

R15 - 27/08/17

Tom Carr, Sailed Laser Handicap Adjusted

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 ALLCOM RS 800 901 GYGSC Jamie Freeman TBC 810 49:36 5 1:01:14 1.0
2 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 48:18 4 1:04:06 2.0
3 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Stuart Halliday 1104 45:21 3 1:08:28 3.0
4 CAT SHADOW X 93 GYGSC David Brief   760 OOD 3   3.6

R16 - 19/09/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 968 38:41 3 0:39:58 1.0
2 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 38:44 3 0:41:07 2.0
3 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 OOD     2.4
4 RS400 RS 400 843 GYGSC Simon Becket Bruce Becket 942 40:35 3 0:43:05 3.0
5 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Stuart Halliday 906 39:33 3 0:43:39 4.0
6 CAT HOBBIE 16 109267   Ed Anderson T.B.C 821 38:37 3 0:47:02 5.0

R17 - 19/09/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Stuart Halliday 906 35:52 3 0:39:35 1.0
2 RS400 RS 400 843 GYGSC Simon Becket Bruce Becket 942 37:54 3 0:40:14 2.0
3 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 OOD     2.4
4 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 38:21 3 0:40:43 3.0
5 CAT HOBBIE 16 109267   Ed Anderson T.B.C 821 42:35 3 0:51:52 4.0
6 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 968 RET     6.0

R18 - 19/09/17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Stuart Halliday 906 37:23 3 0:41:16 1.0
2 RS400 RS 400 843 GYGSC Simon Becket Bruce Becket 942 40:36 3 0:43:06 2.0
3 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 OOD     2.4
4 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 RET     4.0



Sailwave Scoring Software 2.23.3
www.sailwave.com