event burgee venue burgee

Autumn Series 2019

Great Yarmouth and Gorleston Sailing Club

Results are provisional as of 22:14 on September 22, 2019

Overall

Sailed: 15, Discards: 7, To count: 8, Rating system: Custom, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom R1
25/08/19
R2
25/08/19
R3
25/08/19
R4
1/09/19
R5
1/09/19
R6
1/09/19
R7
08/09/19
R8
08/09/19
R9
08/09/19
R10
15/09/19
R11
15/09/19
R12
15/09/19
R13
22/09/19
R14
22/09/19
R15
22/09/19
Total Nett Notes
1st RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 (1.7 OOD) 1.7 OOD 1.7 OOD (3.0) (2.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (2.0) (2.0) 1.0 (3.0) 1.0 1.0 25.1 9.4  
2nd ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   845 (5.0) 2.0 3.0 1.0 1.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.3 OOD 2.3 OOD 2.3 OOD 158.9 15.9  
3rd RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 3.0 (5.0) (6.0) (5.0) 4.0 1.0 (6.0) 2.0 5.0 3.0 5.0 116.0 25.0 Solution on 1/9
4th RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna / John 942 2.0 6.0 4.0 5.9 OOD 5.9 OOD 5.9 OOD (13.0 DNF) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 (7.0) 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 173.7 38.7 Phantom 15/9
5th RS400 RS 400 843 WOBYC Simon Beckett Bruce Beckett 942 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 4.0 6.0 (13.0 DNF) 7.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 6.0 4.0 192.0 41.0  
6th ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 (8.0 DNF) 3.0 5.0 (8.0) (8.0) (10.0) 7.0 OOD 7.0 OOD 7.0 OOD 7.0 OOD 7.0 OOD 7.0 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 153.0 50.0  
7th ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (10.0) 7.0 8.0 8.0 6.0 7.0 6.0 3.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 199.0 51.0  
8th SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 6.0 4.0 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 1.0 5.0 6.0 216.0 55.0  
9th SINGLE EUROPE 284 GYGSC Steve Whitby   1153 1.0 1.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 3.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 219.0 58.0  
10th ALLCOM TOPPER XENON 3940 RBSC Richard Foster Tony Ingram 1075 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 9.0 3.0 7.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 5.0 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 224.0 63.0  
11th SINGLE DEVOTI D-ONE 314 GYGSC Nick Favell   948 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 4.0 5.0 7.0 1.0 3.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 228.0 67.0  
12th CAT SHADOW X (LD) 093 GYGSC David Brief   750 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 4.3 OOD 4.3 OOD 4.3 OOD 6.0 4.0 3.0 232.9 71.9 22/9 Laser Radial
13th SINGLE RS 500 1002 GYGSC Chris Plail Keith Sykes 963 4.0 5.0 8.0 DNF (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.7 OOD 5.7 OOD 5.7 OOD (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 241.1 80.1  
14th SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   969 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 5.0 7.0 6.0 OOD 6.0 OOD 6.0 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 243.0 82.0  
15th SINGLE LASER 153492 GYGSC Carl Buck   1106 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 2.0 3.0 3.0 4.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 245.0 84.0  
16th CAT SPRINT 15 1931 GYGSC Pawel Kolpak   926 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 10.0 10.0 23.0 DNC 7.0 7.0 7.0 271.0 110.0  
17th RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 2.0 2.0 2.0 282.0 121.0  
18th SINGLE DEVOTI D-ONE 03 GYGSC Adrian James   948 3.0 4.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 285.0 124.0  
19th CAT SPITFIRE 131 GYGSC Ed Andrerson Joe Crabbe 719 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 9.0 (23.0 DNC) 9.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 8.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 287.0 126.0  
20th RS400 RS 400 863 GYGSC Phil Alison Kristof Baj 942 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 9.0 9.0 7.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 301.0 140.0  
21st SINGLE CONTENDER 534 GYGSC Daryl Tupercarey   969 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 10.0 DNS 10.0 DNS 10.0 DNS 306.0 145.0  
22nd SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   948 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 15.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 15.0 OOD 15.0 OOD 15.0 OOD 313.0 152.0  
23rd SINGLE DEVOTI D-ONE 414 GYGSC Don O'nions   948 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 345.0 184.0  

GYGSC Operates a Local PY adjustment for Mono hulls of + 1 point for every 10 over 1029 (Rounded Up)
Cats Get + 10 point adjustment for normal round the cans racing (not for long distance races)
Races are run average Lap time to reduce the time betwen races.
Helms results may be combined when different a class is sailed due to boat / crew availability.
(If it is deemed that boat changes are to 'suit' different conditions then these ought not to be combined as it is considered that it's not in the spirit of fair racing.)
Rig selection - Where different rigs are available for a boat then as soon a faster rig is used all races in that series will be scored on the faster handicap.

Notes on OOD points.
OOD will be scored as average points of sum of all NON DNC races
1 OOD is allowed for every 4 races sailed in the series all other OOD duties scored as DNC
Adjusted at end of series if relevant to 1st 3 places

R1 - 25/08/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: E, Ave wind: F1-2
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE EUROPE 284 GYGSC Steve Whitby   1153 15.46 1 0.13.40 1.0  
2 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 OOD     1.7  
3 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna / John 942 13.57 1 0.14.49 2.0 Phantom 15/9
4 SINGLE DEVOTI D-ONE 03 GYGSC Adrian James   948 14.04 1 0.14.50 3.0  
5 SINGLE RS 500 1002 GYGSC Chris Plail Keith Sykes 963 14.52 1 0.15.26 4.0  
6 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   845 16.51 1 0.19.56 5.0  
7 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 DNF 1   8.0  

R2 - 25/08/19

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: ESE, Ave wind: F1-2
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE EUROPE 284 GYGSC Steve Whitby   1153 26.45 2 0.34.48 1.0  
2 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 OOD     1.7  
3 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   845 31.48 3 0.37.38 2.0  
4 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 23.20 2 0.38.46 3.0  
5 SINGLE DEVOTI D-ONE 03 GYGSC Adrian James   948 26.35 2 0.42.04 4.0  
6 SINGLE RS 500 1002 GYGSC Chris Plail Keith Sykes 963 27.05 2 0.42.11 5.0  
7 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna / John 942 26.34 2 0.42.18 6.0 Phantom 15/9

R3 - 25/08/19

Start: Start 3, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: SSE, Ave wind: F 0.5-1
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE EUROPE 284 GYGSC Steve Whitby   1153 39.07 1 0.33.56 1.0  
2 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 OOD     1.7  
3 SINGLE DEVOTI D-ONE 03 GYGSC Adrian James   948 34.36 1 0.36.30 2.0  
4 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   845 32.34 1 0.38.32 3.0  
5 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna / John 942 39.12 1 0.41.37 4.0 Phantom 15/9
6 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 40.07 1 0.44.26 5.0  
7 SINGLE RS 500 1002 GYGSC Chris Plail Keith Sykes 963 DNF     8.0  

R4 - 1/09/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: W, Ave wind: F 2-3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   845 37.55 4 0.44.52 1.0  
2 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 1095 38.14 3 0.46.33 2.0 Solution on 1/9
3 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 45.04 4 0.47.50 3.0  
4 RS400 RS 400 843 WOBYC Simon Beckett Bruce Beckett 942 45.48 4 0.48.37 4.0  
5 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948 46.35 4 0.49.08 5.0  
6 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna / John 942 OOD     5.9 Phantom 15/9
7 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   969 36.13 3 0.49.50 6.0  
8 ALLCOM TOPPER XENON 3940 RBSC Richard Foster Tony Ingram 1075 41.36 3 0.51.36 7.0  
9 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 37.20 3 0.55.07 8.0  
10 CAT SPITFIRE 131 GYGSC Ed Andrerson Joe Crabbe 719 40.27 4 0.56.16 9.0  
11 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 40.47 3 0.56.28 10.0  

R5 - 1/09/19

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: W- NW, Ave wind: F 2-3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   845 50.41 5 0.59.59 1.0  
2 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 45.41 4 1.00.37 2.0  
3 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 1095 54.12 4 1.01.52 3.0 Solution on 1/9
4 RS400 RS 400 843 WOBYC Simon Beckett Bruce Beckett 942 46.47 4 1.02.05 4.0  
5 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   969 48.46 4 1.02.55 5.0  
6 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna / John 942 OOD     5.9 Phantom 15/9
7 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948 48.46 4 1.04.18 6.0  
8 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 50.32 4 1.05.36 7.0  
9 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 48.49 4 1.07.35 8.0  
10 ALLCOM TOPPER XENON 3940 RBSC Richard Foster Tony Ingram 1075 48.23 3 1.15.01 9.0  

R6 - 1/09/19

Start: Start 3, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: SW - NW, Ave wind: F 1-4 !
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 49.39 4 0.52.42 1.0  
2 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   845 47.40 4 0.56.25 2.0  
3 ALLCOM TOPPER XENON 3940 RBSC Richard Foster Tony Ingram 1075 45.54 3 0.56.56 3.0  
4 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948 54.08 4 0.57.06 4.0  
5 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 1095 47.25 3 0.57.44 5.0 Solution on 1/9
6 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna / John 942 OOD     5.9 Phantom 15/9
7 RS400 RS 400 843 WOBYC Simon Beckett Bruce Beckett 942 55.39 4 0.59.05 6.0  
8 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   969 45.38 3 1.02.47 7.0  
9 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 45.32 3 1.03.03 8.0  
10 CAT SPITFIRE 131 GYGSC Ed Andrerson Joe Crabbe 719 45.33 4 1.03.21 9.0  
11 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 59.05 4 1.05.26 10.0  

R7 - 08/09/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: N, Ave wind: F3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE DEVOTI D-ONE 314 GYGSC Nick Favell   948 34.54 4 0.36.49 1.0  
2 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 35.34 4 0.37.45 2.0  
3 SINGLE LASER 153492 GYGSC Carl Buck   1106 31.55 3 0.38.29 3.0  
4 SINGLE EUROPE 284 GYGSC Steve Whitby   1153 33.22 3 0.38.35 4.0  
5 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948 39.11 4 0.41.20 5.0  
6 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 40.17 4 0.42.46 6.0 Solution on 1/9
6 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   969 OOD     6.0  
8 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 OOD     7.0  
8 ALLCOM TOPPER XENON 3940 RBSC Richard Foster Tony Ingram 1075 41.50 3 0.51.53 7.0  
10 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 38.21 3 0.53.06 8.0  
11 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna / John 942 DNF     13.0 Phantom 15/9
11 RS400 RS 400 843 WOBYC Simon Beckett Bruce Beckett 942 DNF     13.0  

R8 - 08/09/19

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: N, Ave wind: F3-2
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 39.54 4 0.42.21 1.0  
2 SINGLE LASER 153492 GYGSC Carl Buck   1106 35.33 3 0.42.51 2.0  
3 SINGLE EUROPE 284 GYGSC Steve Whitby   1153 37.40 3 0.43.33 3.0  
4 SINGLE DEVOTI D-ONE 314 GYGSC Nick Favell   948 44.05 4 0.46.30 4.0  
5 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 44.12 4 0.46.55 5.0 Solution on 1/9
6 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 47.24 4 0.49.13 6.0  
6 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   969 OOD     6.0  
8 RS400 RS 400 843 WOBYC Simon Beckett Bruce Beckett 942 35.11 3 0.49.48 7.0  
8 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 OOD     7.0  

R9 - 08/09/19

Start: Start 3, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: A shifty N, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 43.15 4 0.45.55 1.0  
2 SINGLE EUROPE 284 GYGSC Steve Whitby   1153 40.30 3 0.46.50 2.0  
3 SINGLE LASER 153492 GYGSC Carl Buck   1106 52.36 4 0.47.34 3.0  
4 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 45.15 4 0.48.02 4.0 Solution on 1/9
5 SINGLE DEVOTI D-ONE 314 GYGSC Nick Favell   948 46.02 4 0.48.34 5.0  
6 RS400 RS 400 843 WOBYC Simon Beckett Bruce Beckett 942 48.58 4 0.51.59 6.0  
6 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   969 OOD     6.0  
8 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 OOD     7.0  
8 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 38.24 3 0.53.10 7.0  

R10 - 15/09/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: A patchy Westerly, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 28.34 2 0.30.20 1.0 Solution on 1/9
2 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 30.45 2 0.32.39 2.0  
3 SINGLE LASER 153492 GYGSC Carl Buck   1106 38.50 2 0.35.07 3.0  
4 ALLCOM TOPPER XENON 3940 RBSC Richard Foster Tony Ingram 1075 38.15 2 0.35.35 4.0  
5 CAT SHADOW X (LD) 093 GYGSC David Brief   750 OOD     4.3 22/9 Laser Radial
6 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna / John 1002 37.46 2 0.37.41 5.0 Phantom 15/9
7 SINGLE RS 500 1002 GYGSC Chris Plail Keith Sykes 963 OOD     5.7  
8 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 36.22 2 0.37.46 6.0  
9 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 OOD     7.0  
9 SINGLE DEVOTI D-ONE 314 GYGSC Nick Favell   948 36.47 2 0.38.48 7.0  
11 CAT SPITFIRE 131 GYGSC Ed Andrerson Joe Crabbe 719 28.51 2 0.40.08 8.0  
12 RS400 RS 400 863 GYGSC Phil Alison Kristof Baj 942 38.59 2 0.41.23 9.0  
13 CAT SPRINT 15 1931 GYGSC Pawel Kolpak   926 39.09 2 0.42.17 10.0  
14 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   948 DNF     15.0  

R11 - 15/09/19

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: A shifty & patchy W, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE DEVOTI D-ONE 314 GYGSC Nick Favell   948 35.13 2 0.37.09 1.0  
2 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 35.20 2 0.37.31 2.0  
3 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 36.40 2 0.38.05 3.0  
4 SINGLE LASER 153492 GYGSC Carl Buck   1106 43.17 2 0.39.08 4.0  
5 CAT SHADOW X (LD) 093 GYGSC David Brief   750 OOD     4.3 22/9 Laser Radial
6 ALLCOM TOPPER XENON 3940 RBSC Richard Foster Tony Ingram 1075 43.13 2 0.40.12 5.0  
7 SINGLE RS 500 1002 GYGSC Chris Plail Keith Sykes 963 OOD     5.7  
8 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 38.08 2 0.40.29 6.0 Solution on 1/9
9 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna / John 1002 41.28 2 0.41.23 7.0 Phantom 15/9
9 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 OOD     7.0  
11 CAT SPITFIRE 131 GYGSC Ed Andrerson Joe Crabbe 719 34.12 2 0.47.34 8.0  
12 RS400 RS 400 863 GYGSC Phil Alison Kristof Baj 942 22.32 1 0.47.50 9.0  
13 CAT SPRINT 15 1931 GYGSC Pawel Kolpak   926 36.04 1 1.17.54 10.0  

R12 - 15/09/19

Start: Start 3, Finishes: Place, Course: W/L, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 40.47 3 0.43.18 1.0  
2 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 42.16 3 0.44.52 2.0 Solution on 1/9
3 SINGLE DEVOTI D-ONE 314 GYGSC Nick Favell   948 45.12 3 0.47.41 3.0  
4 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna / John 1002 54.15 3 0.54.09 4.0 Phantom 15/9
5 CAT SHADOW X (LD) 093 GYGSC David Brief   750 OOD     4.3 22/9 Laser Radial
6 ALLCOM TOPPER XENON 3940 RBSC Richard Foster Tony Ingram 1075 39.04 2 0.54.31 5.0  
7 SINGLE RS 500 1002 GYGSC Chris Plail Keith Sykes 963 OOD     5.7  
8 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 53.49 3 0.55.53 6.0  
9 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 OOD     7.0  
9 RS400 RS 400 863 GYGSC Phil Alison Kristof Baj 942 54.32 3 0.57.53 7.0  

R13 - 22/09/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: SSE, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948 39.25 3 0.41.35 1.0  
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 39.24 3 0.41.50 2.0  
3 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   845 OOD     2.3  
4 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 40.01 3 0.42.29 3.0  
5 RS400 RS 400 843 WOBYC Simon Beckett Bruce Beckett 942 40.51 3 0.43.22 4.0  
6 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 40.59 3 0.43.30 5.0 Solution on 1/9
7 CAT SHADOW X (LD) 093 GYGSC David Brief   1157 33.37 2 0.43.35 6.0 22/9 Laser Radial
8 CAT SPRINT 15 1931 GYGSC Pawel Kolpak   926 32.22 2 0.52.26 7.0  
9 SINGLE CONTENDER 534 GYGSC Daryl Tupercarey   969 DNS     10.0  
10 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   948 OOD     15.0  

R14 - 22/09/19

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: SSE, Ave wind: F3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 45.19 4 0.48.06 1.0  
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 45.21 4 0.48.09 2.0  
3 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   845 OOD     2.3  
4 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 46.31 4 0.49.23 3.0 Solution on 1/9
5 CAT SHADOW X (LD) 093 GYGSC David Brief   1157 43.13 3 0.49.48 4.0 22/9 Laser Radial
6 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948 47.18 4 0.49.54 5.0  
7 RS400 RS 400 843 WOBYC Simon Beckett Bruce Beckett 942 47.14 4 0.50.08 6.0  
8 CAT SPRINT 15 1931 GYGSC Pawel Kolpak   926 42.33 3 1.01.16 7.0  
9 SINGLE CONTENDER 534 GYGSC Daryl Tupercarey   969 DNS     10.0  
10 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   948 OOD     15.0  

R15 - 22/09/19

Start: Start 3, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: SSE, Ave wind: F3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 44.49 4 0.47.35 1.0  
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Smalls 942 45.03 4 0.47.49 2.0  
3 ALLCOM RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   845 OOD     2.3  
4 CAT SHADOW X (LD) 093 GYGSC David Brief   1157 43.18 3 0.49.54 3.0 22/9 Laser Radial
5 RS400 RS 400 843 WOBYC Simon Beckett Bruce Beckett 942 47.24 4 0.50.19 4.0  
6 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 47.30 4 0.50.25 5.0 Solution on 1/9
7 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948 49.07 4 0.51.49 6.0  
8 CAT SPRINT 15 1931 GYGSC Pawel Kolpak   926 42.30 3 1.01.12 7.0  
9 SINGLE CONTENDER 534 GYGSC Daryl Tupercarey   969 DNS     10.0  
10 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   948 OOD     15.0  

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 23
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 10
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com