event burgee venue burgee

2019 Passage Races

GYGSC

Results are provisional as of 18:31 on August 18, 2019

Overall

Sailed: 8, Discards: 0, To count: 8, Rating system: Custom, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
  Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Britiannia Pier Lowestoft Passage Race Lowestoft W/L Race 3 Buoys Act 1 3 Buoys Act 1 3 Buoys Act 1 3 Buoys Act 2 3 Buoys Act 2 Total Nett
  1st RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Small/Kristof Baj 942 21.0 DNC 5.0 OOD 5.0 OOD 4.0 1.0 2.0 1.0 1.0 40.0 40.0
  2nd ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 21.0 DNC 7.0 1.0 8.0 OOD 8.0 OOD 8.0 OOD 4.0 7.0 DNF 64.0 64.0
  3rd SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948 21.0 DNC 8.7 OOD 8.7 OOD 8.7 OOD 8.7 OOD 8.7 OOD 3.0 2.0 69.5 69.5
  4th SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   969 6.0 8.0 5.0 2.0 3.0 21.0 DNC 6.0 21.0 DNC 72.0 72.0
  5th RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 12.0 DNF 9.0 DNF 1.0 2.0 7.0 DNF 94.0 94.0
  6th RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 21.0 DNC 2.0 2.0 5.0 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 95.0 95.0
  7th RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce/Paul Harlow 942 7.0 5.0 6.0 12.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 21.0 DNC 98.0 98.0
  8th CAT SPITFIRE 131 GYGSC Ed Anderson . 719 4.0 4.0 21.0 DNC 6.0 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 104.0 104.0
  9th ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr William Gordon/John Curry 903 5.0 6.0 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 10.0 DNF 21.0 DNC 109.0 109.0
  10th ALLCOM 29ER 736 HBSC Sam Briggs Chris Haslam 907 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 4.0 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 113.0 113.0
  11th CAT SHADOW X (LD) 93 GYGSC David Brief   750 3.0 1.0 21.0 DNC 12.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 121.0 121.0
  12th SINGLE DEVOTI D-ONE 906 GYGSC Nick Favell   948 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0 5.0 21.0 DNC 15.3 OOD 15.3 OOD 122.6 122.6
  13th SINGLE PHANTOM 1152 GYGSC Steve Whitby   1002 21.0 DNC 3.0 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 132.0 132.0
  14th ALLCOM 29ER 2235 NBYC Will Pank Seb Gotto 907 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 148.0 148.0
  15th ALLCOM WAYFARER 11111 RBSC Phil Manning Dennis Manning 1110 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 149.0 149.0
  16th CAT SPRINT 15 1931 GYGSC Pawel Kolpak   926 8.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 155.0 155.0
  17th ALLCOM TOPPER XENON 3940 RBSC Richard Foster Tony Ingram 1075 10.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 157.0 157.0
  18th SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   948 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 12.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 159.0 159.0
  19th SINGLE RS 600 933 HBSC Cliff Haslam   916 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 13.0 DNS 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 160.0 160.0
  20th SINGLE LASER 92111 GYGSC Chris Phial   1106 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 OOD 21.0 OOD 168.0 168.0
  20th SINGLE DEVOTI D-ONE 03 GYGSC Adrian James   948 21.0 OOD 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 OOD 21.0 OOD 168.0 168.0

GYGSC Operates a Local PY adjustment for Mono hulls of + 1 point for every 10 over 1029 (Rounded Up)
Cats Get + 10 point adjustment for normal round the cans racing (not for long distance races)
Races are run average Lap time to reduce the time betwen races.
Helms results may be combined when different a class is sailed due to boat / crew availability.
(If it is deemed that boat changes are to 'suit' different conditions then these ought not to be combined as it is considered that it's not in the spirit of fair racing.)
Rig selection - Where different rigs are available for a boat then as soon a faster rig is used all races in that series will be scored on the faster handicap.

The Passage Race Series - Is just a convientient way or scoring the 2 long distance races together.
As No boat completed both days, the 2 days are considered seperate competionions.

Britiannia Pier

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: WSW, Ave wind: F4
  Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 ALLCOM 29ER 2235 NBYC Will Pank Seb Gotto 907   43.02   0.47.27 1.0
  2 ALLCOM WAYFARER 11111 RBSC Phil Manning Dennis Manning 1110   59.21   0.53.28 2.0
  3 CAT SHADOW X (LD) 93 GYGSC David Brief   750   41.06   0.54.48 3.0
  4 CAT SPITFIRE 131 GYGSC Ed Anderson . 719   40.07   0.55.48 4.0
  5 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr William Gordon/John Curry 903   52.19   0.57.56 5.0
  6 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   969   57.38   0.59.29 6.0
  7 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce/Paul Harlow 942   57.02   1.00.33 7.0
  8 CAT SPRINT 15 1931 GYGSC Pawel Kolpak   926   67.40   1.13.04 8.0
  9 ALLCOM TOPPER XENON 3940 RBSC Richard Foster Tony Ingram 1075   DNF     10.0
  10 SINGLE DEVOTI D-ONE 03 GYGSC Adrian James   948   OOD     21.0

Lowestoft Passage Race - 040819

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: Passage
  Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 CAT SHADOW X (LD) 93 GYGSC David Brief   750   71.33 2 1.35.24 1.0
  2 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942   95.13 2 1.41.05 2.0
  3 SINGLE PHANTOM 1152 GYGSC Steve Whitby   1002   105.07 2 1.44.54 3.0
  4 CAT SPITFIRE 131 GYGSC Ed Anderson . 719   76.54 2 1.46.57 4.0
  5 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Small/Kristof Baj 942   OOD     5.0
  5 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce/Paul Harlow 942   103.28 2 1.49.50 5.0
  7 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr William Gordon/John Curry 903   99.47 2 1.50.30 6.0
  8 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963   106.58 2 1.51.05 7.0
  9 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   969   109.10 2 1.52.40 8.0
  10 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948   OOD     8.7

Lowestoft W/L Race - 040819

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L
  Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963   56.45 4 0.58.56 1.0
  2 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942   55.41 4 0.59.07 2.0
  3 SINGLE PHANTOM 1152 GYGSC Steve Whitby   1002   59.16 4 0.59.09 3.0
  4 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr William Gordon/John Curry 903   53.59 4 0.59.47 4.0
  5 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Small/Kristof Baj 942   OOD     5.0
  5 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   969   57.59 4 0.59.50 5.0
  7 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce/Paul Harlow 942   57.50 4 1.01.24 6.0
  8 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948   OOD     8.7

3 Buoys Act 1 - 26/05/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: SW, Ave wind: F3-4
  Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 ALLCOM 29ER 736 HBSC Sam Briggs Chris Haslam 907   36.06 4 0.39.48 1.0
  2 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   969   32.52 3 0.45.13 2.0
  3 SINGLE DEVOTI D-ONE 906 GYGSC Nick Favell   948   32.29 3 0.45.41 3.0
  4 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Small/Kristof Baj 942   32.42 3 0.46.17 4.0
  5 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942   34.50 3 0.49.18 5.0
  6 CAT SPITFIRE 131 GYGSC Ed Anderson . 719   31.47 3 0.58.56 6.0
  7 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963   OOD     8.0
  8 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948   OOD     8.7
  9 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942   DNF     12.0
  9 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce/Paul Harlow 942   DNF     12.0
  9 CAT SHADOW X (LD) 93 GYGSC David Brief   750   DNF     12.0
  9 SINGLE DEVOTI D-ONE 410 GYGSC Chris Sallis   948   DNF     12.0
  13 SINGLE RS 600 933 HBSC Cliff Haslam   916   DNS     13.0

3 Buoys Act 1 - 26/05/19

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: SW, Ave wind: F4
  Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Small/Kristof Baj 942   40.12 4 0.42.41 1.0
  2 RS400 RS 400 1137 GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942   42.00 4 0.44.35 2.0
  3 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   969   43.21 4 0.44.44 3.0
  4 ALLCOM 29ER 736 HBSC Sam Briggs Chris Haslam 907   40.41 4 0.44.51 4.0
  5 SINGLE DEVOTI D-ONE 906 GYGSC Nick Favell   948   43.30 4 0.45.53 5.0
  6 CAT SPITFIRE 131 GYGSC Ed Anderson . 719   37.21 4 0.51.57 6.0
  7 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963   OOD     8.0
  8 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948   OOD     8.7
  9 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942   DNF     9.0

3 Buoys Act 1 - 26/05/19

Start: Start 3, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: SW, Ave wind: F4
  Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942   18.44 2 0.19.53 1.0
  2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Small/Kristof Baj 942   19.28 2 0.20.40 2.0
  3 ALLCOM 29ER 736 HBSC Sam Briggs Chris Haslam 907   24.41 2 0.27.13 3.0
  4 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963   OOD     8.0
  5 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948   OOD     8.7

3 Buoys Act 2 - 18/08/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: SW, Ave wind: F3-4
  Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Small/Kristof Baj 942   41.32 5 0.44.05 1.0
  2 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942   42.20 5 0.44.56 2.0
  3 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948   44.18 5 0.46.44 3.0
  4 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963   50.15 5 0.52.11 4.0
  5 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce/Paul Harlow 942   49.31 5 0.52.34 5.0
  6 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Alison   969   41.59 4 0.54.09 6.0
  7 ALLCOM 505 8489 GYGSC Tom Carr William Gordon/John Curry 903   DNF     10.0
  8 SINGLE DEVOTI D-ONE 906 GYGSC Nick Favell   948   OOD     15.3
  9 SINGLE LASER 92111 GYGSC Chris Phial   1106   OOD     21.0
  9 SINGLE DEVOTI D-ONE 03 GYGSC Adrian James   948   OOD     21.0

3 Buoys Act 2 - 18/08/19

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: SW, Ave wind: F3-4
  Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Carol Small/Kristof Baj 942   31.40 4 0.33.37 1.0
  2 SINGLE DEVOTI D-ONE 502 GYGSC Steve Gray   948   34.15 4 0.36.08 2.0
  3 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963   DNF     7.0
  3 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942   DNF     7.0
  5 SINGLE DEVOTI D-ONE 906 GYGSC Nick Favell   948   OOD     15.3
  6 SINGLE LASER 92111 GYGSC Chris Phial   1106   OOD     21.0
  6 SINGLE DEVOTI D-ONE 03 GYGSC Adrian James   948   OOD     21.0



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com