event burgee venue burgee

2019 Spring Series

Great Yarmouth and Gorleston Sailing Club

Results are final as of 10:02 on June 20, 2019

Overall

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: Custom, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom R1
28/04/19
R2
28/04/19
R3
28/04/19
R4
12/05/19
R5
12/05/19
R6
12/05/19
R7
19/05/19
R8
19/05/19
R9
19/05/19
Total Nett
1st RS400 RS 400 1350   GYGSC Dave Houghton Tamsin Highfield 942 1.3 OOD 1.3 OOD (19.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 82.6 6.6
2nd RS400 RS 400 1137   GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 OOD 3.0 OOD (19.0 DNC) 2.0 4.0 3.0 91.0 15.0
3rd SINGLE DEVOTI D-ONE 906   GYGSC Nick Favell   948 2.0 3.0 2.0 4.0 (5.0) 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 78.0 16.0
4th ALLCOM RS 500 748   GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (6.0) 4.0 4.0 5.0 2.0 2.0 80.0 17.0
5th CAT SHADOW X 093   GYGSC David Brief   760 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (8.0) 7.0 6.0 3.5 3.0 1.0 85.5 20.5
6th RS400 RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 4.0 2.0 (7.0 DNF) 5.0 (13.0 DNF) (19.0 DNC) 3.5 7.0 (9.0 DNF) 69.5 21.5
7th ALLCOM 505 8489   GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 3.0 4.0 (7.0 DNF) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 5.0 5.0 87.0 23.0
8th CAT SPITFIRE 131   GYGSC Ed Anderson Joe Crabb 719 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (15.0 DNF) 8.0 7.0 7.0 6.0 4.0 104.0 32.0
9th RS400 RS 400 721   GYGSC Richard Fryer Kristof Baj 942 1.0 1.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 117.0 41.0
10th SINGLE DEVOTI D-ONE 410   GYGSC Chris Sallis   948 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 119.0 43.0
11th SINGLE DEVOTI D-ONE 502   GYGSC Steve Gray   948 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 123.0 47.0
12th SINGLE RS 300 433   GYGSC Dave Houghton   970 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0 1.0 9.0 DNF 125.0 49.0
13th CAT SPRINT 15 1931   GYGSC Pawel Kolpak   926 (19.0 DNC) 5.0 7.0 DNF 10.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 136.0 60.0
14th SINGLE DEVOTI D-ONE 03   GYGSC Adrian James   948 7.0 OOD 8.0 OOD 7.0 OOD (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 136.0 60.0
15th ALLCOM RS 700 839   GYGSC Phil Highfield   845 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 9.0 OOD 9.0 OOD 9.0 OOD 141.0 65.0
16th SINGLE LASER 153492   GYGSC Karl Buck   1106 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 9.0 6.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 148.0 72.0
17th SINGLE CONTENDER 357   GYGSC Chris Phial   969 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 15.0 OOD 13.0 OOD 9.0 OOD (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 151.0 75.0
18th SINGLE CONTENDER 604   GYGSC Phil Alison   969 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 13.0 DNF (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 153.0 77.0
19th SINGLE WASZP 2330   Visitor Sam   600 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 15.0 DNF (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 167.0 91.0

GYGSC Operates a Local PY adjustment for Mono hulls of + 1 point for every 10 over 1029 (Rounded Up)
Cats Get + 10 point adjustment for normal round the cans racing (not for long distance races)
Races are run average Lap time to reduce the time betwen races.
Helms results may be combined when different a class is sailed due to boat / crew availability.
(If it is deemed that boat changes are to 'suit' different conditions then these ought not to be combined as it is considered that it's not in the spirit of fair racing.)
Rig selection - Where different rigs are available for a boat then as soon a faster rig is used all races in that series will be scored on the faster handicap.

Notes on OOD points.
OOD will be scored as average points of sum of all NON DNC races
1 OOD is allowed for every 4 races sailed in the series all other OOD duties scored as DNC
Adjusted at end of series if relevant to 1st 3 places

Prizes

CategoryRankCompetitor
Series Winners1stRS400 - RS 400 1350 Dave Houghton & Tamsin Highfield
Series Winners2ndRS400 - RS 400 1137 Richard Brown & Robyn Ollington
Series Winners3rdSINGLE - DEVOTI D-ONE 906 Nick Favell
Allcomers fleet1stALLCOM - RS 500 748 Keith Sykes & Anna Zmura
Allcomers fleet2ndALLCOM - 505 8489 Tom Carr & Will Gordon
Allcomers fleet3rdALLCOM - RS 700 839 Phil Highfield
RS400 fleet1stRS400 - RS 400 1350 Dave Houghton & Tamsin Highfield
RS400 fleet2ndRS400 - RS 400 1137 Richard Brown & Robyn Ollington
RS400 fleet3rdRS400 - RS 400 454 Phil Harlow & Lorna Pierce
Singlehanders fleet1stSINGLE - DEVOTI D-ONE 906 Nick Favell
Singlehanders fleet2ndSINGLE - DEVOTI D-ONE 410 Chris Sallis
Singlehanders fleet3rdSINGLE - DEVOTI D-ONE 502 Steve Gray

R1 - 28/04/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: W-NW-N, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 721   GYGSC Richard Fryer Kristof Baj 942 14.35 2 0.15.29 1.0
2 RS400 RS 400 1350   GYGSC Dave Houghton Tamsin Highfield 942 OOD     1.3
3 SINGLE DEVOTI D-ONE 906   GYGSC Nick Favell   948 15.42 2 0.16.34 2.0
4 ALLCOM 505 8489   GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 15.43 2 0.17.24 3.0
5 RS400 RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 16.30 2 0.17.31 4.0
6 SINGLE DEVOTI D-ONE 03   GYGSC Adrian James   948 OOD     7.0

R2 - 28/04/19

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: N, Ave wind: F3
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 721   GYGSC Richard Fryer Kristof Baj 942 28.15 4 0.29.59 1.0
2 RS400 RS 400 1350   GYGSC Dave Houghton Tamsin Highfield 942 OOD     1.3
3 RS400 RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 29.27 4 0.31.16 2.0
4 SINGLE DEVOTI D-ONE 906   GYGSC Nick Favell   948 29.43 4 0.31.21 3.0
5 ALLCOM 505 8489   GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 29.18 4 0.32.27 4.0
6 CAT SPRINT 15 1931   GYGSC Pawel Kolpak   926 27.39 3 0.39.49 5.0
7 SINGLE DEVOTI D-ONE 03   GYGSC Adrian James   948 OOD     8.0

R3 - 28/04/19

Start: Start 3, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: N, Ave wind: F3-4+
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 721   GYGSC Richard Fryer Kristof Baj 942 27.40 4 0.29.22 1.0
2 SINGLE DEVOTI D-ONE 906   GYGSC Nick Favell   948 24.37 3 0.34.37 2.0
3 RS400 RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 DNF     7.0
3 ALLCOM 505 8489   GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 DNF     7.0
3 CAT SPRINT 15 1931   GYGSC Pawel Kolpak   926 DNF     7.0
3 SINGLE DEVOTI D-ONE 03   GYGSC Adrian James   948 OOD     7.0

R4 - 12/05/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: NE, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 SINGLE DEVOTI D-ONE 410   GYGSC Chris Sallis   948 32.25 3 0.45.36 1.0
2 RS400 RS 400 1350   GYGSC Dave Houghton Tamsin Highfield 942 33.23 3 0.47.15 2.0
3 RS400 RS 400 1137   GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 OOD     3.0
3 SINGLE DEVOTI D-ONE 502   GYGSC Steve Gray   948 34.29 3 0.48.30 3.0
5 SINGLE DEVOTI D-ONE 906   GYGSC Nick Favell   948 35.10 3 0.49.28 4.0
6 RS400 RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 38.43 3 0.54.48 5.0
7 ALLCOM RS 500 748   GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 39.54 3 0.55.15 6.0
8 SINGLE CONTENDER 604   GYGSC Phil Alison   969 40.15 3 0.55.23 7.0
9 CAT SHADOW X 093   GYGSC David Brief   760 45.12 4 0.59.28 8.0
10 SINGLE LASER 153492   GYGSC Karl Buck   1106 40.12 2 1.12.42 9.0
11 CAT SPRINT 15 1931   GYGSC Pawel Kolpak   926 36.00 2 1.17.45 10.0
12 CAT SPITFIRE 131   GYGSC Ed Anderson Joe Crabb 719 DNF     15.0
12 SINGLE CONTENDER 357   GYGSC Chris Phial   969 OOD     15.0
12 SINGLE WASZP 2330   Visitor Sam   600 DNF     15.0

R5 - 12/05/19

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: NE, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 1350   GYGSC Dave Houghton Tamsin Highfield 942 51.28 3 0.54.38 1.0
2 SINGLE DEVOTI D-ONE 410   GYGSC Chris Sallis   948 53.18 3 0.56.13 2.0
3 RS400 RS 400 1137   GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 OOD     3.0
3 SINGLE DEVOTI D-ONE 502   GYGSC Steve Gray   948 54.16 3 0.57.15 3.0
5 ALLCOM RS 500 748   GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 58.18 3 1.00.32 4.0
6 SINGLE DEVOTI D-ONE 906   GYGSC Nick Favell   948 59.05 3 1.02.19 5.0
7 SINGLE LASER 153492   GYGSC Karl Buck   1106 50.41 2 1.08.44 6.0
8 CAT SHADOW X 093   GYGSC David Brief   760 53.02 3 1.09.47 7.0
9 CAT SPITFIRE 131   GYGSC Ed Anderson Joe Crabb 719 57.15 3 1.19.37 8.0
10 RS400 RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 DNF     13.0
10 SINGLE CONTENDER 357   GYGSC Chris Phial   969 OOD     13.0
10 SINGLE CONTENDER 604   GYGSC Phil Alison   969 DNF     13.0

R6 - 12/05/19

Start: Start 3, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: NE, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 1350   GYGSC Dave Houghton Tamsin Highfield 942 39.10 4 0.41.35 1.0
2 SINGLE DEVOTI D-ONE 410   GYGSC Chris Sallis   948 39.36 4 0.41.46 2.0
3 SINGLE DEVOTI D-ONE 502   GYGSC Steve Gray   948 39.42 4 0.41.53 3.0
4 ALLCOM RS 500 748   GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 42.02 4 0.43.39 4.0
5 SINGLE DEVOTI D-ONE 906   GYGSC Nick Favell   948 41.41 4 0.43.58 5.0
6 CAT SHADOW X 093   GYGSC David Brief   760 38.50 4 0.51.06 6.0
7 CAT SPITFIRE 131   GYGSC Ed Anderson Joe Crabb 719 41.29 4 0.57.42 7.0
8 SINGLE CONTENDER 357   GYGSC Chris Phial   969 OOD     9.0

R7 - 19/05/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: NE, Ave wind: F2
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 SINGLE RS 300 433   GYGSC Dave Houghton   970 34.37 4 0.44.37 1.0
2 RS400 RS 400 1137   GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 36.18 4 0.48.10 2.0
3 CAT SHADOW X 093   GYGSC David Brief   760 36.48 5 0.48.25 3.5
3 RS400 RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 36.29 4 0.48.25 3.5
5 ALLCOM RS 500 748   GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 38.28 4 0.49.56 5.0
6 ALLCOM 505 8489   GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 36.52 4 0.51.02 6.0
7 CAT SPITFIRE 131   GYGSC Ed Anderson Joe Crabb 719 38.35 5 0.53.40 7.0
8 ALLCOM RS 700 839   GYGSC Phil Highfield   845 OOD     9.0

R8 - 19/05/19

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: NE, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 SINGLE RS 300 433   GYGSC Dave Houghton   970 39.02 5 0.48.17 1.0
2 ALLCOM RS 500 748   GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 42.29 5 0.52.56 2.0
3 CAT SHADOW X 093   GYGSC David Brief   760 40.19 6 0.53.03 3.0
4 RS400 RS 400 1137   GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 41.42 5 0.53.07 4.0
5 ALLCOM 505 8489   GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 40.06 5 0.53.17 5.0
6 CAT SPITFIRE 131   GYGSC Ed Anderson Joe Crabb 719 38.35 6 0.53.40 6.0
7 RS400 RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 43.05 5 0.54.53 7.0
8 ALLCOM RS 700 839   GYGSC Phil Highfield   845 OOD     9.0

R9 - 19/05/19

Start: Start 3, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: NE, Ave wind: F3
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 CAT SHADOW X 093   GYGSC David Brief   760 34.34 6 0.45.29 1.0
2 ALLCOM RS 500 748   GYGSC Keith Sykes Anna Zmura 963 37.44 5 0.47.01 2.0
3 RS400 RS 400 1137   GYGSC Richard Brown Robyn Ollington 942 37.13 5 0.47.25 3.0
4 CAT SPITFIRE 131   GYGSC Ed Anderson Joe Crabb 719 35.38 6 0.49.34 4.0
5 ALLCOM 505 8489   GYGSC Tom Carr Will Gordon 903 33.30 4 0.55.39 5.0
6 RS400 RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 DNF     9.0
6 SINGLE RS 300 433   GYGSC Dave Houghton   970 DNF     9.0
6 ALLCOM RS 700 839   GYGSC Phil Highfield   845 OOD     9.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 19
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com