event burgee venue burgee

Thursday Series 2019

Great Yarmouth and Gorleston Sailing Club

Results are provisional as of 23:08 on July 11, 2019

Overall

Sailed: 13, Discards: 6, To count: 7, Rating system: Custom, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom R1
2/5/19
R2
2/5/19
R3
9/5/19
R4
23/5/19
R5
23/5/19
R6
30/05/19
R7
30/05/19
R8
30/05/9
R9
04/07/19
R10
04/07/19
R11
04/07/19
R12
1/07/19
R13
11/07/19
Total Nett Notes
1st SINGLE SOLUTION 438   GYGSC Richard Brown   1095 1.0 1.0 1.0 (2.2 OOD) (2.2 OOD) (2.0) 2.0 2.0 (4.0) (3.0) (4.0) 2.0 2.0 28.4 11.0 py+6
2nd SINGLE LASER 151220   GYGSC Richard Foster   1106 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 4.0 (5.0 DNF) 3.0 4.0 2.0 3.0 4.0 128.0 23.0 py+6
3rd ALLCOM RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 3.0 2.0 4.1 OOD 4.0 3.0 (5.0) (6.0) (20.0 DNC) (5.0) (5.0) (20.0 DNC) 4.1 OOD 4.1 OOD 85.3 24.3  
4th SINGLE CONTENDER 534   GYGSC Ed Anderson   969 2.0 3.0 3.0 3.0 5.0 4.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 145.0 25.0 2 May Laser
5th SINGLE RS 300 424   GYGSC Richard Fryer   970 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.3 OOD 1.3 OOD 1.3 OOD 1.0 2.0 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 147.9 27.9  
6th SINGLE LASER 152425   GYGSC Keith Sykes   1106 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 149.0 29.0 py+6
7th ALLCOM RS 300 433   GYGSC Dave Houghton   970 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 1.0 184.0 64.0  
8th SINGLE DEVOTI D-ONE 03   GYGSC Adrian James   948 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 4.0 7.0 8.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 204.0 84.0  
9th SINGLE LASER Club   RBSC Dan Harvey   1106 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 1.0 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 206.0 86.0  
10th SINGLE RS 700 839   GYGSC Phil Highfield   845 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 3.0 3.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 212.0 92.0  
11th ALLCOM RS 400 1001   RBSC Dan Harvey Andy 942 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 3.0 227.0 107.0  
12th SINGLE EUROPE 12   GYGSC Steve Whitby   1153 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 5.0 230.0 110.0  
13th SINGLE LASER 91201   GYGSC Kristof Baj   1106 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 6.0 232.0 112.0  
14th SINGLE TOPPER 45653   GYGSC Ed Brown   1397 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0 9.0 DNF 236.0 116.0  
15th SINGLE CONTENDER 604   GYGSC Phil Alison   969 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 9.0 OOD 9.0 OOD 238.0 118.0  
16th SINGLE LASER 170578   GYGSC Richard Brown   1106 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 260.0 140.0 py+6
16th SINGLE LASER 92111   GYGSC Chris Plail   1106 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 260.0 140.0 py+6
16th SINGLE LASER ClubLaser   GYGSC Tamsin Highfield   1106 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 260.0 140.0 py+6
16th SINGLE DEVOTI D-ONE 414   GYGSC Don O'nions   948 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 260.0 140.0  
16th ALLCOM SPRINT 15 1931   GYGSC Pawel Kolpak   926 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 260.0 140.0  

GYGSC Operates a Local PY adjustment for Mono hulls of + 1 point for every 10 over 1029 (Rounded Up)
Cats Get + 10 point adjustment for normal round the cans racing (not for long distance races)
Races are run average Lap time to reduce the time betwen races.
Helms results may be combined when different a class is sailed due to boat / crew availability.
(If it is deemed that boat changes are to 'suit' different conditions then these ought not to be combined as it is considered that it's not in the spirit of fair racing.)
Rig selection - Where different rigs are available for a boat then as soon a faster rig is used all races in that series will be scored on the faster handicap.

Notes on OOD points.
OOD will be scored as average points of sum of all NON DNC races
1 OOD is allowed for every 4 races sailed in the series all other OOD duties scored as DNC
Adjusted at end of series if relevant to 1st 3 places

R1 - 2/5/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: NNE, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE SOLUTION 438   GYGSC Richard Brown   1095 21.53 2 0.19.59 1.0 py+6
2 SINGLE CONTENDER 534   GYGSC Ed Anderson   1105 22.19 2 0.20.12 2.0 2 May Laser
3 ALLCOM RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 20.31 2 0.21.47 3.0  

R2 - 2/5/19

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: N, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE SOLUTION 438   GYGSC Richard Brown   1095 19.09 2 0.17.29 1.0 py+6
2 ALLCOM RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 16.56 2 0.17.59 2.0  
3 SINGLE CONTENDER 534   GYGSC Ed Anderson   1105 20.08 2 0.18.13 3.0 2 May Laser

R3 - 9/5/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: N-ish, Ave wind: F3-4
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE SOLUTION 438   GYGSC Richard Brown   1095 20.22 4 0.18.36 1.0 py+6
2 SINGLE LASER 152425   GYGSC Keith Sykes   1106 20.53 4 0.18.53 2.0 py+6
3 SINGLE CONTENDER 534   GYGSC Ed Anderson   969 20.47 4 0.21.27 3.0 2 May Laser
4 ALLCOM RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 OOD     4.1  

R4 - 23/5/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: S shifting to SE, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 ALLCOM RS 300 433   GYGSC Dave Houghton   970 19.17 3 0.19.53 1.0  
2 SINGLE LASER 152425   GYGSC Keith Sykes   1106 22.17 3 0.20.09 2.0 py+6
3 SINGLE SOLUTION 438   GYGSC Richard Brown   1095 OOD     2.2 py+6
4 SINGLE CONTENDER 534   GYGSC Ed Anderson   969 21.04 3 0.21.44 3.0 2 May Laser
5 ALLCOM RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 20.31 3 0.21.47 4.0  
6 SINGLE DEVOTI D-ONE 03   GYGSC Adrian James   948 23.18 3 0.24.35 5.0  

R5 - 23/5/19

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: S, Ave wind: F2 dropping to F1
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 ALLCOM RS 300 433   GYGSC Dave Houghton   970 22.59 2 0.23.42 1.0  
2 SINGLE LASER 152425   GYGSC Keith Sykes   1106 28.14 2 0.25.32 2.0 py+6
3 SINGLE SOLUTION 438   GYGSC Richard Brown   1095 OOD     2.2 py+6
4 ALLCOM RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 24.36 2 0.26.07 3.0  
5 SINGLE DEVOTI D-ONE 03   GYGSC Adrian James   948 25.29 2 0.26.53 4.0  
6 SINGLE CONTENDER 534   GYGSC Ed Anderson   969 28.05 2 0.28.59 5.0 2 May Laser

R6 - 30/05/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE LASER 152425   GYGSC Keith Sykes   1106 28.50 4 0.26.04 1.0 py+6
2 SINGLE RS 300 424   GYGSC Richard Fryer   970 OOD     1.3  
3 SINGLE SOLUTION 438   GYGSC Richard Brown   1095 29.07 4 0.26.35 2.0 py+6
4 SINGLE LASER 151220   GYGSC Richard Foster   1106 29.28 4 0.26.39 3.0 py+6
5 SINGLE CONTENDER 534   GYGSC Ed Anderson   969 28.57 4 0.29.53 4.0 2 May Laser
6 ALLCOM RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 28.26 4 0.30.11 5.0  
7 SINGLE RS 700 839   GYGSC Phil Highfield   845 27.18 4 0.32.18 6.0  
8 SINGLE DEVOTI D-ONE 03   GYGSC Adrian James   948 30.54 4 0.32.36 7.0  

R7 - 30/05/19

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE LASER 152425   GYGSC Keith Sykes   1106 26.49 4 0.24.15 1.0 py+6
2 SINGLE RS 300 424   GYGSC Richard Fryer   970 OOD     1.3  
3 SINGLE SOLUTION 438   GYGSC Richard Brown   1095 27.12 4 0.24.50 2.0 py+6
4 SINGLE RS 700 839   GYGSC Phil Highfield   845 22.21 4 0.26.27 3.0  
5 SINGLE LASER 151220   GYGSC Richard Foster   1106 29.53 4 0.27.01 4.0 py+6
6 SINGLE CONTENDER 534   GYGSC Ed Anderson   969 26.37 4 0.27.28 5.0 2 May Laser
7 ALLCOM RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 25.58 4 0.27.34 6.0  
8 SINGLE DEVOTI D-ONE 03   GYGSC Adrian James   948 DNF     8.0  

R8 - 30/05/9

Start: Start 3, Finishes: Place, Course: W/L
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE LASER 152425   GYGSC Keith Sykes   1106 15.27 2 0.13.58 1.0 py+6
2 SINGLE RS 300 424   GYGSC Richard Fryer   970 OOD     1.3  
3 SINGLE SOLUTION 438   GYGSC Richard Brown   1095 15.39 2 0.14.18 2.0 py+6
4 SINGLE RS 700 839   GYGSC Phil Highfield   845 13.56 2 0.16.29 3.0  
5 SINGLE LASER 151220   GYGSC Richard Foster   1106 DNF     5.0 py+6

R9 - 04/07/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: SSW, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE RS 300 424   GYGSC Richard Fryer   970 25.54 3 0.26.42 1.0  
2 SINGLE LASER Club   RBSC Dan Harvey   1106 29.42 3 0.26.51 2.0  
3 SINGLE LASER 151220   GYGSC Richard Foster   1106 30.12 3 0.27.18 3.0 py+6
4 SINGLE SOLUTION 438   GYGSC Richard Brown   1095 30.02 3 0.27.26 4.0 py+6
5 ALLCOM RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 29.18 3 0.31.06 5.0  

R10 - 04/07/19

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: SSW, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE LASER Club   RBSC Dan Harvey   1106 28.23 3 0.25.40 1.0  
2 SINGLE RS 300 424   GYGSC Richard Fryer   970 25.01 3 0.25.47 2.0  
3 SINGLE SOLUTION 438   GYGSC Richard Brown   1095 28.38 3 0.26.09 3.0 py+6
4 SINGLE LASER 151220   GYGSC Richard Foster   1106 29.13 3 0.26.25 4.0 py+6
5 ALLCOM RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 26.35 3 0.28.13 5.0  

R11 - 04/07/19

Start: Start 3, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: SSW, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE RS 300 424   GYGSC Richard Fryer   970 7.42   0.07.56 1.0  
2 SINGLE LASER 151220   GYGSC Richard Foster   1106 9.16   0.08.23 2.0 py+6
3 SINGLE LASER Club   RBSC Dan Harvey   1106 9.18   0.08.25 3.0  
4 SINGLE SOLUTION 438   GYGSC Richard Brown   1095 9.15   0.08.27 4.0 py+6

R12 - 1/07/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: SSE, Ave wind: F2
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 ALLCOM RS 300 433   GYGSC Dave Houghton   970 25.03 3 0.25.49 1.0  
2 SINGLE SOLUTION 438   GYGSC Richard Brown   1095 19.53 2 0.27.14 2.0 py+6
3 SINGLE LASER 151220   GYGSC Richard Foster   1106 21.12 2 0.28.45 3.0 py+6
4 ALLCOM RS 400 1001   RBSC Dan Harvey Andy 942 27.24 3 0.29.05 4.0  
5 ALLCOM RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 OOD     4.1  
6 SINGLE EUROPE 12   GYGSC Steve Whitby   1153 22.22 2 0.29.06 5.0  
7 SINGLE LASER 91201   GYGSC Kristof Baj   1106 24.21 2 0.33.01 6.0  
8 SINGLE TOPPER 45653   GYGSC Ed Brown   1397 18.58 1 0.40.44 7.0  
9 SINGLE CONTENDER 604   GYGSC Phil Alison   969 OOD     9.0  

R13 - 11/07/19

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W/L, Wind dir: SSE, Ave wind: F1-2
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 ALLCOM RS 300 433   GYGSC Dave Houghton   970 28.32 3 0.29.25 1.0  
2 SINGLE SOLUTION 438   GYGSC Richard Brown   1095 24.09 2 0.33.05 2.0 py+6
3 ALLCOM RS 400 1001   RBSC Dan Harvey Andy 942 21.55 2 0.34.54 3.0  
4 SINGLE LASER 151220   GYGSC Richard Foster   1106 27.24 2 0.37.10 4.0 py+6
5 ALLCOM RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Pierce 942 OOD     4.1  
6 SINGLE EUROPE 12   GYGSC Steve Whitby   1153 31.25 2 0.40.52 5.0  
7 SINGLE LASER 91201   GYGSC Kristof Baj   1106 20.46 1 0.56.20 6.0  
8 SINGLE TOPPER 45653   GYGSC Ed Brown   1397 DNF     9.0  
8 SINGLE CONTENDER 604   GYGSC Phil Alison   969 OOD     9.0  

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 20
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com