event burgee venue burgee

SOS Series 2022

Great Yarmouth and Gorleston Sailing Club

Results are final as of 6:23 on April 18, 2022

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: Custom, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom R1
 
R2
 
R3
 
Total Nett
1st SINGLE EUROPE 249   GYGSC Steve Whitby   1153 1.0 (3.0) 1.0 5.0 2.0
2nd RS400 RS 400 1350   GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 (2.0) 1.0 2.0 5.0 3.0
3rd SINGLE DEVOTI D-ONE 1101   GYGSC Nick Favell   948 3.0 2.0 (7.0) 12.0 5.0
4th RS400 RS 400 1292   GYGSC Richard Brown Ed Brown 942 (8.0) 5.0 3.0 16.0 8.0
5th SINGLE CONTENDER 604   GYGSC Phil Allison   969 4.0 4.0 (11.0 DNC) 19.0 8.0
6th SINGLE SOLUTION 409   GYGSC David Brief   1099 5.0 (8.0) 4.0 17.0 9.0
7th SINGLE PHANTOM 1394   WOBYC Nick Crickmore   1004 6.0 (7.0) 6.0 19.0 12.0
8th RS400 RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Harlow 942 7.0 6.0 (11.0 DNC) 24.0 13.0
9th ALLCOM TOPPER XENON 3947   GYGSC Rob Craft Tom Allen 1084 9.0 (12.0 DNF) 5.0 26.0 14.0
10th RS400 RS 400 721   GYGSC Richard Fryer   942 (12.0 OOD) 12.0 OOD 10.0 OOD 34.0 22.0
10th ALLCOM RS 500 748   GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 966 (12.0 OOD) 12.0 OOD 10.0 OOD 34.0 22.0

GYGSC Operates a Local PY adjustment for Mono hulls of + 1 point for every 10 over 1029 (Rounded Up)
Cats Get + 10 point adjustment for normal round the cans racing (not for long distance races)
Races are run average Lap time to reduce the time betwen races.
Helms results may be combined when different a class is sailed due to boat / crew availability.
(If it is deemed that boat changes are to 'suit' different conditions then these ought not to be combined as it is considered that it's not in the spirit of fair racing.)
Rig selection - Where different rigs are available for a boat then as soon a faster rig is used all races in that series will be scored on the faster handicap.

Notes on OOD points.
OOD will be scored as average points of sum of all NON DNC races
1 OOD is allowed for every 4 races sailed in the series all other OOD duties scored as DNC
Adjusted at end of series if relevant to 1st 3 places

Prizes

CategoryRankCompetitor
Series Winners1stSINGLE - EUROPE 249 Steve Whitby
Series Winners2ndRS400 - RS 400 1350 Dave Houghton & John Symonds
Series Winners3rdSINGLE - DEVOTI D-ONE 1101 Nick Favell

R1

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W-L, Wind dir: S, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 SINGLE EUROPE 249   GYGSC Steve Whitby   1153 38.29 3 0.44.30 1.0
2 RS400 RS 400 1350   GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 43.17 4 0.45.57 2.0
3 SINGLE DEVOTI D-ONE 1101   GYGSC Nick Favell   948 44.15 4 0.46.41 3.0
4 SINGLE CONTENDER 604   GYGSC Phil Allison   969 46.19 4 0.47.48 4.0
5 SINGLE SOLUTION 409   GYGSC David Brief   1099 41.30 3 0.50.21 5.0
6 SINGLE PHANTOM 1394   WOBYC Nick Crickmore   1004 37.58 3 0.50.25 6.0
7 RS400 RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Harlow 942 47.58 4 0.50.55 7.0
8 RS400 RS 400 1292   GYGSC Richard Brown Ed Brown 942 48.12 4 0.51.10 8.0
9 ALLCOM TOPPER XENON 3947   GYGSC Rob Craft Tom Allen 1084 45.21 3 0.55.47 9.0
10 RS400 RS 400 721   GYGSC Richard Fryer   942 OOD     12.0
10 ALLCOM RS 500 748   GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 966 OOD     12.0

R2

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Course: W-L, Wind dir: SSE, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 1350   GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 47.00 4 0.49.54 1.0
2 SINGLE DEVOTI D-ONE 1101   GYGSC Nick Favell   948 47.54 4 0.50.32 2.0
3 SINGLE EUROPE 249   GYGSC Steve Whitby   1153 43.58 3 0.50.51 3.0
4 SINGLE CONTENDER 604   GYGSC Phil Allison   969 49.56 4 0.51.32 4.0
5 RS400 RS 400 1292   GYGSC Richard Brown Ed Brown 942 48.48 4 0.51.48 5.0
6 RS400 RS 400 454   GYGSC Phil Harlow Lorna Harlow 942 51.46 4 0.54.57 6.0
7 SINGLE PHANTOM 1394   WOBYC Nick Crickmore   1004 42.08 3 0.55.57 7.0
8 SINGLE SOLUTION 409   GYGSC David Brief   1099 34.20 2 1.02.29 8.0
9 ALLCOM TOPPER XENON 3947   GYGSC Rob Craft Tom Allen 1084 DNF 3   12.0
9 RS400 RS 400 721   GYGSC Richard Fryer   942 OOD 4   12.0
9 ALLCOM RS 500 748   GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 966 OOD 4   12.0

R3

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Course: W-L, Wind dir: SSE, Ave wind: F3-4
Rank Fleet Class SailNo AltSailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points
1 SINGLE EUROPE 249   GYGSC Steve Whitby   1153 28.56 2 0.25.06 1.0
2 RS400 RS 400 1350   GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 24.15 2 0.25.45 2.0
3 RS400 RS 400 1292   GYGSC Richard Brown Ed Brown 942 25.47 2 0.27.22 3.0
4 SINGLE SOLUTION 409   GYGSC David Brief   1099 30.31 2 0.27.46 4.0
5 ALLCOM TOPPER XENON 3947   GYGSC Rob Craft Tom Allen 1084 31.52 2 0.29.24 5.0
6 SINGLE PHANTOM 1394   WOBYC Nick Crickmore   1004 29.40 2 0.29.33 6.0
7 SINGLE DEVOTI D-ONE 1101   GYGSC Nick Favell   948 32.34 2 0.34.21 7.0
8 RS400 RS 400 721   GYGSC Richard Fryer   942 OOD 2   10.0
8 ALLCOM RS 500 748   GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 966 OOD 2   10.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 11
DNFStarted but did not finish 12
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com