event burgee venue burgee

Spring Series 2022

Great Yarmouth and Gorleston Sailing Club

Results are provisional as of 22:28 on May 22, 2022

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: Custom, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom R1
17/04/22
R2
17/04/22
R3
17/04/22
R4
105/22
R5
1/05/22
R6
1/05/22
R7
8/05/22
R8
8/05/22
R9
8/05/22
R10
15/05/22
Total Nett Notes
1st RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Rosie Madin 942 1.5 OOD 1.5 OOD 1.5 OOD 1.0 1.0 1.0 (2.0) (2.0) (2.0) (18.0 DNC) 31.5 7.5  
2nd RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 2.0 1.0 2.0 (3.0 OOD) (3.0 OOD) 3.0 OOD 1.0 1.0 (11.0 DNF) (18.0 DNC) 45.0 10.0  
3rd SINGLE EUROPE 249/151/11 GYGSC Steve Whitby   1153 1.0 3.0 1.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 (5.0) 4.0 1.0 73.0 14.0  
4th ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 966 3.3 OOD 3.3 OOD 3.3 OOD 2.0 (5.0) (4.0) (5.0) (4.0) 1.0 2.0 32.9 14.9 Solution-1/5.Laser-8/5
5th SINGLE DEVOTI D-ONE 1101 GYGSC Nick Favell   948 3.0 2.0 (7.0) (7.0 DNF) 2.0 2.0 (3.7 OOD) (3.7 OOD) 3.7 OOD 3.0 37.1 15.7  
6th RS400 RS 400 1292 GYGSC Richard Brown Ed B & Robyn O 942 (8.0) (5.0) 3.0 (7.0 DNF) 3.0 3.0 3.0 3.0 (11.0 DNF) 4.0 50.0 19.0  
7th RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Harlow 942 7.0 6.0 (18.0 DNC) 3.0 4.0 (18.0 DNC) 7.0 6.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 105.0 33.0  
8th SINGLE SOLUTION 409 GYGSC David Brief   1099 5.0 8.0 4.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 7.0 3.0 (18.0 DNC) 107.0 35.0  
9th SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Allison   969 4.0 4.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 9.0 8.5 5.0 8.0 DNF 110.5 38.5 Europe-15/5
10th SINGLE PHANTOM 1394 WOBYC Nick Crickmore   1004 6.0 7.0 6.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 145.0 73.0  
11th SINGLE RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   845 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 6.0 8.5 11.0 DNF 18.0 DNC 151.5 79.5  
12th ALLCOM TOPPER XENON 3947 GYGSC Rob Craft Tom Allen 1084 9.0 12.0 DNF 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 152.0 80.0  
13th SINGLE CONTENDER 534   Darrel Tupper-Carey   969 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 12.0 OOD 12.0 OOD 11.0 OOD 18.0 DNC 161.0 89.0  
14th CAT SPITFIRE 131 GYGSC Ed Anderson   719 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 8.0 OOD 170.0 98.0  
14th CAT SPRINT 15 1931 GYGSC Pawel Kolpak   926 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 8.0 OOD 170.0 98.0  
16th RS400 RS 400 1168 GYGSC Mark Steward Christine Steward 942 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 180.0 108.0  
16th SINGLE RS VAREO 446 GYGSC Richard Foster   1100 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 180.0 108.0  
16th ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 966 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 180.0 108.0 Solution-1/5.Laser-8/5

GYGSC Operates a Local PY adjustment for Mono hulls of + 1 point for every 10 over 1029 (Rounded Up)
Cats Get + 10 point adjustment for normal round the cans racing (not for long distance races)
Races are run average Lap time to reduce the time betwen races.
Helms results may be combined when different a class is sailed due to boat / crew availability.
(If it is deemed that boat changes are to 'suit' different conditions then these ought not to be combined as it is considered that it's not in the spirit of fair racing.)
Rig selection - Where different rigs are available for a boat then as soon a faster rig is used all races in that series will be scored on the faster handicap.

Notes on OOD points.
OOD will be scored as average points of sum of all NON DNC races
1 OOD is allowed for every 4 races sailed in the series all other OOD duties scored as DNC
Adjusted at end of series if relevant to 1st 3 places

R1 - 17/04/22

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: W-L, Wind dir: S, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE EUROPE 249/151/11 GYGSC Steve Whitby   1153 38.29 3 0.44.30 1.0  
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Rosie Madin 942 OOD     1.5  
3 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 43.17 4 0.45.57 2.0  
4 SINGLE DEVOTI D-ONE 1101 GYGSC Nick Favell   948 44.15 4 0.46.41 3.0  
5 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 966 OOD     3.3 Solution-1/5.Laser-8/5
6 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Allison   969 46.19 4 0.47.48 4.0 Europe-15/5
7 SINGLE SOLUTION 409 GYGSC David Brief   1099 41.30 3 0.50.21 5.0  
8 SINGLE PHANTOM 1394 WOBYC Nick Crickmore   1004 37.58 3 0.50.25 6.0  
9 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Harlow 942 47.58 4 0.50.55 7.0  
10 RS400 RS 400 1292 GYGSC Richard Brown Ed B & Robyn O 942 48.12 4 0.51.10 8.0  
11 ALLCOM TOPPER XENON 3947 GYGSC Rob Craft Tom Allen 1084 45.21 3 0.55.47 9.0  

R2 - 17/04/22

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Course: W-L, Wind dir: SSE, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 47.00 4 0.49.54 1.0  
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Rosie Madin 942 OOD 4   1.5  
3 SINGLE DEVOTI D-ONE 1101 GYGSC Nick Favell   948 47.54 4 0.50.32 2.0  
4 SINGLE EUROPE 249/151/11 GYGSC Steve Whitby   1153 43.58 3 0.50.51 3.0  
5 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 966 OOD 4   3.3 Solution-1/5.Laser-8/5
6 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Allison   969 49.56 4 0.51.32 4.0 Europe-15/5
7 RS400 RS 400 1292 GYGSC Richard Brown Ed B & Robyn O 942 48.48 4 0.51.48 5.0  
8 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Harlow 942 51.46 4 0.54.57 6.0  
9 SINGLE PHANTOM 1394 WOBYC Nick Crickmore   1004 42.08 3 0.55.57 7.0  
10 SINGLE SOLUTION 409 GYGSC David Brief   1099 34.20 2 1.02.29 8.0  
11 ALLCOM TOPPER XENON 3947 GYGSC Rob Craft Tom Allen 1084 DNF 3   12.0  

R3 - 17/04/22

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Course: W-L, Wind dir: SSE, Ave wind: F3-4
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE EUROPE 249/151/11 GYGSC Steve Whitby   1153 28.56 2 0.25.06 1.0  
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Rosie Madin 942 OOD 2   1.5  
3 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 24.15 2 0.25.45 2.0  
4 RS400 RS 400 1292 GYGSC Richard Brown Ed B & Robyn O 942 25.47 2 0.27.22 3.0  
5 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 966 OOD 2   3.3 Solution-1/5.Laser-8/5
6 SINGLE SOLUTION 409 GYGSC David Brief   1099 30.31 2 0.27.46 4.0  
7 ALLCOM TOPPER XENON 3947 GYGSC Rob Craft Tom Allen 1084 31.52 2 0.29.24 5.0  
8 SINGLE PHANTOM 1394 WOBYC Nick Crickmore   1004 29.40 2 0.29.33 6.0  
9 SINGLE DEVOTI D-ONE 1101 GYGSC Nick Favell   948 32.34 2 0.34.21 7.0  

R4 - 105/22

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: W-L, Wind dir: SSE, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Rosie Madin 942 23.16 3 0.24.42 1.0  
2 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 1099 21.56 2 0.29.56 2.0 Solution-1/5.Laser-8/5
3 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 OOD 2   3.0  
3 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Harlow 942 20.04 2 0.31.57 3.0  
5 SINGLE DEVOTI D-ONE 1101 GYGSC Nick Favell   948 DNF 2   7.0  
5 RS400 RS 400 1292 GYGSC Richard Brown Ed B & Robyn O 942 DNF 2   7.0  

R5 - 1/05/22

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Course: W-L, Wind dir: SSE, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Rosie Madin 942 31.54 4 0.33.52 1.0  
2 SINGLE DEVOTI D-ONE 1101 GYGSC Nick Favell   948 33.07 4 0.34.56 2.0  
3 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 OOD 4   3.0  
3 RS400 RS 400 1292 GYGSC Richard Brown Ed B & Robyn O 942 33.55 4 0.36.00 3.0  
5 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Harlow 942 35.31 4 0.37.42 4.0  
6 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 1099 32.35 3 0.39.32 5.0 Solution-1/5.Laser-8/5

R6 - 1/05/22

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Course: W-L, Wind dir: SSE - SE, Ave wind: F3-4
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Rosie Madin 942 26.08 3 0.27.45 1.0  
2 SINGLE DEVOTI D-ONE 1101 GYGSC Nick Favell   948 27.55 3 0.29.27 2.0  
3 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 OOD 3   3.0  
3 RS400 RS 400 1292 GYGSC Richard Brown Ed B & Robyn O 942 28.34 3 0.30.20 3.0  
5 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 1099 23.21 2 0.31.52 4.0 Solution-1/5.Laser-8/5

R7 - 8/05/22

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: W-L, Wind dir: E, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 53.34 5 0.56.52 1.0  
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Rosie Madin 942 54.20 5 0.57.41 2.0  
3 RS400 RS 400 1292 GYGSC Richard Brown Ed B & Robyn O 942 54.47 5 0.58.09 3.0  
4 SINGLE DEVOTI D-ONE 1101 GYGSC Nick Favell   948 OOD 5   3.7  
5 SINGLE EUROPE 249/151/11 GYGSC Steve Whitby   1153 54.22 4 0.58.56 4.0  
6 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 1108 53.21 4 1.00.11 5.0 Solution-1/5.Laser-8/5
7 SINGLE RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   845 53.15 5 1.03.01 6.0  
8 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Harlow 942 47.49 4 1.03.27 7.0  
9 SINGLE SOLUTION 409 GYGSC David Brief   1099 56.51 4 1.04.40 8.0  
10 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Allison   969 51.15 4 1.06.07 9.0 Europe-15/5
11 SINGLE CONTENDER 534   Darrel Tupper-Carey   969 OOD 5   12.0  

R8 - 8/05/22

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Course: W-L, Wind dir: E, Ave wind: 2-3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 50.34 5 0.53.41 1.0  
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Rosie Madin 942 50.42 5 0.53.49 2.0  
3 RS400 RS 400 1292 GYGSC Richard Brown Ed B & Robyn O 942 51.31 5 0.54.41 3.0  
4 SINGLE DEVOTI D-ONE 1101 GYGSC Nick Favell   948 OOD 5   3.7  
5 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 1108 50.26 4 0.56.54 4.0 Solution-1/5.Laser-8/5
6 SINGLE EUROPE 249/151/11 GYGSC Steve Whitby   1153 52.30 4 0.56.55 5.0  
7 RS400 RS 400 454 GYGSC Phil Harlow Lorna Harlow 942 45.25 4 1.00.16 6.0  
8 SINGLE SOLUTION 409 GYGSC David Brief   1099 53.05 4 1.00.23 7.0  
9 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Allison   969 46.54 4 1.00.30 8.5 Europe-15/5
9 SINGLE RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   845 51.07 5 1.00.30 8.5  
11 SINGLE CONTENDER 534   Darrel Tupper-Carey   969 OOD 5   12.0  

R9 - 8/05/22

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Course: W-L, Wind dir: E, Ave wind: F2-3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 1108 49.30 4 0.55.51 1.0 Solution-1/5.Laser-8/5
2 RS400 RS 400 721 GYGSC Richard Fryer Rosie Madin 942 52.38 5 0.55.52 2.0  
3 SINGLE SOLUTION 409 GYGSC David Brief   1099 52.22 4 0.59.34 3.0  
4 SINGLE DEVOTI D-ONE 1101 GYGSC Nick Favell   948 OOD     3.7  
5 SINGLE EUROPE 249/151/11 GYGSC Steve Whitby   1153 55.00 4 0.59.38 4.0  
6 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Allison   969 47.06 4 1.00.46 5.0 Europe-15/5
7 RS400 RS 400 1350 GYGSC Dave Houghton John Symonds 942 DNF     11.0  
7 RS400 RS 400 1292 GYGSC Richard Brown Ed B & Robyn O 942 DNF     11.0  
7 SINGLE RS 700 839 GYGSC Phil Highfield   845 DNF     11.0  
7 SINGLE CONTENDER 534   Darrel Tupper-Carey   969 OOD     11.0  

R10 - 15/05/22

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: W-L, Wind dir: E, Ave wind: F3
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Custom Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SINGLE EUROPE 249/151/11 GYGSC Steve Whitby   1153 35.54 4 0.38.55 1.0  
2 ALLCOM RS 500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 1108 38.09 4 0.43.02 2.0 Solution-1/5.Laser-8/5
3 SINGLE DEVOTI D-ONE 1101 GYGSC Nick Favell   948 41.03 5 0.43.18 3.0  
4 RS400 RS 400 1292 GYGSC Richard Brown Ed B & Robyn O 942 42.32 5 0.45.09 4.0  
5 SINGLE CONTENDER 604 GYGSC Phil Allison   969 DNF     8.0 Europe-15/5
5 CAT SPITFIRE 131 GYGSC Ed Anderson   719 OOD     8.0  
5 CAT SPRINT 15 1931 GYGSC Pawel Kolpak   926 OOD 5   8.0  

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 18
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com